04.08.2015 Podatki

Wyrok NSA z dnia 4 sierpnia 2015 r., sygn. I GSK 1955/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz Sędzia NSA Zofia Przegalińska Sędzia NSA Krystyna Anna Stec (spr.) Protokolant asystent sędziego Marzena Bal - Kuźniarska po rozpoznaniu w dniu 4 sierpnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej A. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w L. z dnia 10 lipca 2013 r. sygn. akt I SA/Lu 977/12 w sprawie ze skargi A. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] września 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od A. W. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w B. 7 200 (siedem tysięcy dwieście) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 10 lipca 2013 r., sygn. akt I SA/Lu 977/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w L. oddalił skargę A. W. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] września 2012 r. w przedmiocie podatku akcyzowego za miesiące: styczeń - marzec, lipiec i sierpień 2007 r. oraz luty, październik - grudzień 2008 r.

Przedstawiając stan sprawy Sąd I instancji wskazał, że organ kontroli skarbowej w ramach postępowania przeprowadzonego wobec A. W., prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą U. A. W., w zakresie prawidłowości rozliczeń z tytułu podatku akcyzowego za poszczególne miesiące 2007 r. i 2008 r. ustalił, że w tym okresie strona sprzedawała olej opałowy lekki na cele grzewcze na rzecz osób fizycznych oraz na rzecz osób prawnych, jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Sprzedaż dokumentowała fakturami lub paragonami z kas fiskalnych wraz z oświadczeniami o zużyciu oleju opałowego.

Organ ustalił, że w kontrolowanym okresie strona dokonała sprzedaży oleju opałowego w ilości 284.967 l, nieudokumentowanej rzetelnymi oświadczeniami o przeznaczeniu oleju na cele opałowe. I tak, ośmiu świadków - wskazanych w decyzji - przesłuchanych na okoliczność zakupu oleju opałowego, na rzecz których strona wykazała sprzedaż 13.435 l tego oleju, nie potwierdziło nabycia 6.417 l oleju opałowego. Ponadto, od jednej osoby przyjęto pisemne wyjaśnienie, w którym nie potwierdziła nabycia 1.000 l oleju opałowego w dniu 13.03.2007 r. i 550 l w dniu 7.11.2008 r. Łącznie osoby te nie potwierdziły zakupu 7.967 l oleju opałowego lekkiego, zakwestionowały wykazane na ich rzecz ilości sprzedanego oleju, typ i rodzaj przypisanych im w oświadczeniach urządzeń grzewczych oraz cel zakupu. Na podstawie zeznań świadków organ ustalił, że sprzedawcy firmy U. nie dopełniali obowiązku uzyskania od tych nabywców kompletnych i rzetelnych oświadczeń o przeznaczeniu oleju opałowego. Ponadto w toku postępowania kontrolnego ustalono, że w okresie od października do grudnia 2008 r. U. wystawiło R. Spółce z o.o. 9 faktur dokumentujących sprzedaż 277.000 l oleju opałowego lekkiego o wartości netto 496.852,46 zł. Do każdej faktury zostało załączone oświadczenie R. Sp. z o.o. o przeznaczeniu zakupionego oleju na cele grzewcze. Uwzględniając jednak włączone do akt dowody otrzymane z Prokuratury Okręgowej w L., w tym komunikaty sporządzone przez Wydział Wywiadu Skarbowego Urzędu Kontroli Skarbowej w L. z prowadzonych działań obserwacyjnych w okresie od 24.10.2008 r. do 31.05.2009 r. na drogach prowadzących do R. Sp. z o.o. w konfrontacji z poszczególnymi terminami dostaw oleju opałowego wynikającymi z faktur VAT wystawionych przez stronę na rzecz spółki R. i z faktycznymi wjazdami i wyjazdami autocystern na teren tej Spółki, a także zeznania pracowników skarżącej, jak również, dowody zgromadzone w toku postępowań kontrolnych przeprowadzonych w R. Sp. z o.o., organ I instancji uznał, że czynności wykazane w 9 fakturach sprzedaży nie dokumentują faktycznych dostaw oleju opałowego do Spółki R., a tym samym oświadczenia o zużyciu oleju opałowego lekkiego dołączone do powyższych faktur były nierzetelne, gdyż nie odzwierciedlały faktycznego zużycia łącznej ilości 277.000 l tego oleju.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne