Wyrok NSA z dnia 7 lipca 2015 r., sygn. II GSK 790/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędziowie NSA Zofia Borowicz Sędzia del. WSA Małgorzata Grzelak (spr.) Protokolant Patrycja Kozłowska po rozpoznaniu w dniu 30 czerwca 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Głównego Inspektora Transportu Drogowego od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w P. z dnia 16 października 2013 r. sygn. akt III SA/Po 1278/12 w sprawie ze skargi T. S.A. w P. (poprzednio: E. - K. W. Sp. z o. o.) na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] września 2012 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w P., 2. zasądza od T. S.A. w P. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego kwotę 700 (siedemset) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 16 października 2013 r., sygn. akt III SA/Po 1278/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w P. (dalej: WSA P. lub Sąd I instancji) po rozpoznaniu skargi T. S.A. w P. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego (dalej: GITD) z dnia [...] września 2012 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie dotyczącej nałożenia kary pieniężnej: uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję W. Wojewódzkiego Inspektora Transportu Drogowego w P. (dalej: WITD) z dnia [...] marca 2012 r. nr [...]; zasądził od organu na rzecz skarżącej Spółki zwrot kosztów postępowania; stwierdził, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana.
Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia.
GITD, jako organ II instancji, decyzją z dnia [...] maja 2009 r. po rozpatrzeniu odwołania E. - K. W. Spółki z o.o. (obecnie T. S.A.) utrzymał w mocy decyzję WITD o z dnia [...] kwietnia 2009 r., którą to decyzją nałożono na skarżącą karę pieniężną w wysokości 3500 zł. Organ odwoławczy w uzasadnieniu decyzji wskazał, że zatrzymany w dniu [...] marca 2009 r. przez inspektorów transportu drogowego pojazd marki M. -B. o nr rej. [...] jest pojazdem specjalnym szynowo-drogowym. Protokół kontroli zawierał stwierdzenie, że pojazd poruszał się do siedziby skarżącej spółki po wykonanej usłudze demontażu sieci na kolei. W chwili kontroli ww. pojazdem przewożone były m.in. drabiny, pachołki ostrzegawcze, liny etc. W czasie kontroli kierowca pojazdu nie okazał karty opłaty drogowej to jest odcinka kontrolnego i winiety samoprzylepnej oraz wypisu z zaświadczenia umożliwiającego przewozy drogowe na potrzeby własne ani licencji na transport rzeczy. Według organu, doszło zatem do naruszenia przepisów ustawy o transporcie drogowym w zakresie wykonywania przewozu drogowego bez uiszczenia wymaganej opłaty za przejazd po drogach krajowych (3000 zł) oraz prawidłowego wyposażenia kierowcy w odpowiednie dokumenty podczas wykonywania przewozu na potrzeby własnym (500 zł) tj. brak wypisu z zaświadczenia na przewozy drogowe na potrzeby własne, o którym mowa w art. 33 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007 r. Nr 125, poz. 874, dalej: u.t.d.). W toku postępowania administracyjnego na wezwanie WITD, Spółka złożyła zaświadczenie na przewozy drogowe na potrzeby własne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty