Wyrok NSA z dnia 10 czerwca 2015 r., sygn. II GSK 989/14
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia NSA Wojciech Kręcisz (spr.) Sędzia NSA Cezary Pryca Protokolant asystent sędziego Jerzy Stelmaszuk po rozpoznaniu w dniu 10 czerwca 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 16 stycznia 2014 r., sygn. akt VI SA/Wa 1327/13 w sprawie ze skargi M. B. i L. B. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 22 [...] 2013 r., nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie wniosku o przeprowadzenie leczenia poza granicami kraju 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na rzecz M. B. i L. B. solidarnie [...] (...) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 16 stycznia 2014 r., w sprawie ze skargi M. B. oraz małoletniej L. B. reprezentowanej przez ojca M. B. na decyzję Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia z dnia 22 [...] 2013 r. w przedmiocie umorzenia postępowania w sprawie przeprowadzenia leczenia poza granicami kraju, uchylił zaskarżoną decyzję; stwierdził, że uchylona decyzja nie podlega wykonaniu oraz zasądził od Prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia na rzecz skarżących M. B. oraz małoletniej L. B. reprezentowanej przez ojca M. B. zwrot kosztów postępowania.
Z uzasadnienia wyroku Sądu I instancji wynika, że za podstawę rozstrzygnięcia przyjął on następujące ustalenia.
Decyzją z 22 [...] 2013 r. Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, działając w oparciu o art. 105 § 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2000 r. nr 98, poz. 1071 ze zm.) dalej: "k.p.a.", umorzył postępowanie z wniosku M. B. o przeprowadzenie leczenia poza granicami kraju - zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z 27 grudnia 2007 r. w sprawie wniosku o leczenie lub badanie diagnostyczne poza granicami kraju oraz pokrycie kosztów transportu (Dz. U. z 2007 r. Nr 249, poz. 1867). Przesłanką uzasadniającą umorzenie postępowania z uwagi na jego bezprzedmiotowość było wystąpienie przyczyny o charakterze podmiotowym tj. zgon strony postępowania, której uprawnień osobistych postępowanie dotyczyło. Zdaniem organu powyższe wyklucza rozstrzygnięcie merytoryczne o prawach i obowiązkach strony, które mają ściśle osobisty charakter i nie są przenaszalne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty