Wyrok NSA z dnia 22 kwietnia 2015 r., sygn. I GSK 973/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda Sędziowie NSA Maria Jagielska (spr.) Maria Myślińska Protokolant Milena Budna po rozpoznaniu w dniu 22 kwietnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej J. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 26 marca 2013 r.; sygn. akt V SA/Wa 2444/12 w sprawie ze skargi J. Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] sierpnia 2012 r.; nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. wyrokiem z dnia 26 marca 2013 r. o sygn. akt V SA/Wa 2444/12 oddalił skargę J. Z. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w W. z dnia [...] sierpnia 2012 r. nr [...] określającą zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym z tytułu nabycia wewnątrzwspólnotowego samochodu osobowego.
Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2012 r. Dyrektor Izby Celnej w W. uchylił w całości decyzję Naczelnika Urzędu Celnego [...] w W. z dnia [...] stycznia 2012 r. i orzekł co do istoty sprawy, określając J. Z. zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym w kwocie 25.876 zł z tytułu nabycia wewnątrzwspólntowego samochodu osobowego marki [...] o poj. silnika [...] cm3 i roku prod. [...]. Jak stwierdził organ odwoławczy decyzja organu I instancji podlegała uchyleniu z uwagi na wymierzenie podatku akcyzowego w nieprawidłowej wysokości, a także konieczność uzupełnienia materiału dowodowego. W oparciu o kompletny materiał dowodowy organ odwoławczy uznał, że nabyty przez stronę samochód jest zasadniczo przeznaczony do przewozu osób i z tego powodu powinien być klasyfikowany do pozycji CN 8703. Jego zasadniczym przeznaczeniem nie jest przewóz towarów, więc nie podlega klasyfikacji do pozycji CN 8704 i dlatego nie może być zwolniony z akcyzy, tym bardziej że został wyprodukowany jako osobowy w kategorii M1. Organ II instancji uznał także, że zmiany dokonane w pojeździe nie miały znaczenia dla powstania obowiązku podatkowego, bo były nietrwałe i odwracalne.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty