06.11.2015 Podatki

Wyrok NSA z dnia 6 listopada 2015 r., sygn. II FSK 2125/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jacek Brolik (sprawozdawca), Sędzia NSA Beata Cieloch, Sędzia del. NSA Danuta Małysz, Protokolant Katarzyna Łysiak, po rozpoznaniu w dniu 6 listopada 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 5 marca 2013 r., sygn. akt III SA/Wa 2607/12 w sprawie ze skargi P. P. na zmianę interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia 24 maja 2012 r., nr DD9/033/51/BRT/BZL/11/720 w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. P. na rzecz Ministra Finansów kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 5 marca 2013 r., sygn. akt III SA/Wa 2607/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę P. Pr. na zmianę interpretacji indywidualnej Ministra Finansów z dnia 24 maja 2012 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan sprawy.

Wnioskodawca w dniu 15 września 2009 r. złożył wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego. Podał w nim, że dnia 23.01.2008 r. została zawarta umowa w formie aktu notarialnego pomiędzy K. D., reprezentującym J. M. F., M. S. S., P. J. S. oraz A. J. S. (uprawnieni) a wnioskodawcą. W ramach tego aktu K. D., działający w imieniu i na rzecz uprawnionych, oświadczył, iż na mocy art.7 dekretu z dnia 26 października 1945 r. o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy (Dz.U. Nr 50, poz.279 ze zm.), zwanego dalej "dekretem", przysługują im prawa i roszczenia do przedmiotowej nieruchomości, w szczególności o ustanowienie prawa użytkowania wieczystego gruntu, oraz że do czasu podpisania aktu prawa te nie były przedmiotem rozporządzeń ani nie były obciążone żadnymi długami, prawami osób trzecich ani ograniczeniami w rozporządzeniu. W związku z tym K. D., działający w imieniu i na rzecz uprawnionych, na mocy tego aktu sprzedał wnioskodawcy przysługujące uprawnionym prawa i roszczenia do przedmiotowej nieruchomości, wynikające z art.7 dekretu, w tym o ich zwrot byłym właścicielom lub ich następcom prawnym, o oddanie ich w użytkowanie wieczyste wraz z budynkami posadowionymi na nieruchomości i prawami do nich, względnie roszczenia o odszkodowanie za tę nieruchomość, za ustaloną cenę, a wnioskodawca nabył te prawa i roszczenia do nieruchomości. Wraz z podpisaniem aktu wnioskodawca uiścił ustaloną cenę. Następnie, decyzją z 10 sierpnia 2008 r. Prezydent Miasta Stołecznego Warszawa ustanowił prawo użytkowania wieczystego w odniesieniu do części przedmiotowej nieruchomości. W związku z tym, że wnioskodawca planuje zbycie prawa użytkowania wieczystego nieruchomości, sformułował następujące pytania:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne