Wyrok NSA z dnia 10 grudnia 2015 r., sygn. II FSK 2607/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala, Sędziowie: NSA Stefan Babiarz, NSA Danuta Małysz (sprawozdawca), Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 10 grudnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 26 kwietnia 2013 r. sygn. akt I SA/Łd 144/13 w sprawie ze skargi T. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 20 grudnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2006 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od T. C. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi kwotę 300 (trzysta) złotych tytułem częściowego zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 26 kwietnia 2013 r., sygn. akt I SA/Łd 144/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę T. C. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 20 grudnia 2012 r. w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2006 r.
W uzasadnieniu wyroku Sąd pierwszej instancji przedstawił następujący stan sprawy:
Decyzją z dnia 26 września 2012 r. Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego [...] określił T. C. (podatnik, skarżący) wysokość zobowiązania w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2006 r.
Z uzasadnienia powyższej decyzji wynika, że w 2006 r. podatnik prowadził działalność gospodarczą w zakresie produkcji odzieżowej i dodatków do odzieży, pozostałej sprzedaży hurtowej, sprzedaży detalicznej w niewyspecjalizowanych sklepach z przewaga żywności, napojów i wyrobów tytoniowych oraz produkcji wyrobów pończoszniczych, opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, jednak w zeznaniach PIT-28 złożonych za lata 2006-2009 nie wykazywał z tego tytułu żadnych przychodów podlegających opodatkowaniu.
Ponadto w toku postępowania organ ustalił, że w dniu 11.09.2006 r. podatnik dokonał wraz z żoną sprzedaży nieruchomości położonej w Łodzi, składającej się z działki gruntu nr [3...], zabudowanej budynkiem mieszkalnym o wartości 152000,00 zł. Zgodnie z aktem notarialnym dokumentującym sprzedaż, nieruchomość zabudowana była niezamieszkałym, jednorodzinnym, wolnostojącym budynkiem mieszkalnym, murowanym, parterowym, niepodpiwniczonym, w stanie wymagającym przeprowadzenia remontu. Nieruchomość ta zakupiona została przez podatnika w dniu 6.01.2005 r. za kwotę 80000,00 zł. Podatnik i jego żona złożyli oświadczenie dla celów zwolnienia od zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodu ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości, deklarując przeznaczyć uzyskany przychód na cele określone w art.21 ust.1 pkt 32 lit.a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Organ I instancji uznał jednak, iż wskazana sprzedaż nieruchomości stanowi źródło przychodów, o którym mowa w art.10 ust.1 pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz.176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2006 r. zwanej dalej "u.p.d.o.f.". Przemawia za tym, w ocenie organu, fakt, że w latach 2004-2012 podatnik dokonał, wraz z małżonką, szeregu wymienionych w uzasadnieniu decyzji czynności związanych z obrotem nieruchomościami. Jak ustalono, małżonkowie nabywali nieruchomości zabudowane lub niezabudowane przeznaczone na cele budowlane, które następnie sukcesywnie sprzedawali po podwyższeniu ich wartości. W przypadku nieruchomości zabudowanych ich wartość podwyższano przeprowadzając generalne remonty istniejących budynków mieszkalnych lub dokonując rozbiórki budynków nienadających się do zamieszkania, a w przypadku działek niezabudowanych budowano budynki mieszkalne jednorodzinne do stanu surowego. Zdaniem organu I instancji, powtarzalność zachowań podatnika w omawianym zakresie potwierdza stały charakter jego działań, działania te miały charakter zawodowy, podejmowane były cyklicznie, przynosiły dochody, co świadczy o gospodarczym charakterze prowadzonej działalności w postaci obrotu nieruchomościami i wyczerpuje definicję pozarolniczej działalności gospodarczej zawartą w art.5a pkt 6 u.p.d.o.f., wiążącą w obszarze opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty