01.12.2015 Podatki

Wyrok NSA z dnia 1 grudnia 2015 r., sygn. II FSK 2386/13

Osobą zainteresowaną jest taki podmiot, który chce uzyskać interpretację przepisów prawa podatkowego w celu wyjaśnienia i ułożenia swoich interesów w sferze prawa podatkowego. Podmiotem legitymowanym do wystąpienia o interpretację indywidualną może być tylko i wyłącznie taki podmiot, u którego wystąpił lub może wystąpić opisany we wniosku interpretacyjnym określony stan faktyczny, który może powodować konsekwencje w zakresie prawa podatkowego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędzia WSA del. Grażyna Nasierowska (sprawozdawca), Protokolant Anna Dziewiż-Przychodzeń, po rozpoznaniu w dniu 1 grudnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. [...] sp. z o.o. z siedzibą w G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 4 kwietnia 2013 r. sygn. akt I SA/Gd 218/13 w sprawie ze skargi M. [...] sp. z o.o. z siedzibą w G. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 29 listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z 4 kwietnia 2013 r., sygn. akt I SA/Gd 218/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę M. Sp. z o.o. z siedzibą w G. na postanowienie Ministra Finansów odmawiające wszczęcia postępowania w sprawie wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych.

2. Ze stanu sprawy przyjętego do wyrokowania przez Sąd I instancji wynikało, że we wniosku o interpretację skarżąca spółka wskazała, że wraz z pozostałymi spółkami zależnymi oraz ze spółką dominującą utworzyła podatkową grupę kapitałową (PGK)

w rozumieniu art. 1a ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2011 r., Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej - "u.p.d.o.p."). Umowa o utworzeniu PGK została zawarta przez wnioskodawcę oraz spółki PGK w formie aktu notarialnego na okres co najmniej 3 lat podatkowych. Na 3 miesiące przed rozpoczęciem roku podatkowego przyjętego przez PGK, spółka dominująca PGK zgłosiła tę umowę do właściwego naczelnika urzędu skarbowego. Spółka dominująca PGK będzie spółką reprezentującą PGK. W okresie funkcjonowania PGK i posiadania przez nią statusu podatnika podatku dochodowego od osób prawnych, będzie dochodziło pomiędzy spółkami zależnymi PGK oraz pomiędzy spółkami zależnymi PGK a spółką dominującą do transakcji nabycia/zbycia składników majątku (np. w ramach zorganizowanej części przedsiębiorstwa, w ramach przedsiębiorstwa lub jako poszczególnych składników majątku, etc.). Dodatkowo, w okresie funkcjonowania PGK, skarżąca spółka może dokonywać na rzecz spółek PGK, w tym na rzecz spółki dominującej, darowizn w formie rzeczowej w postaci gotówki lub/i wierzytelności. Wierzytelność będąca przedmiotem darowizny rzeczowej nie zostanie przez skarżącą spółkę odpisana jako przedawniona, jak również nie zostanie odpisana przez nią jako nieściągalna dla celów podatkowych. Skarżąca spółka zakłada, że wartość rynkowa przedmiotowej wierzytelności własnej będzie odpowiadać jej wartości nominalnej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne