08.12.2015 Podatki

Wyrok NSA z dnia 8 grudnia 2015 r., sygn. II FSK 2930/13

Oświadczenie z art. 21 ust. 21 u.p.d.o.f. nie może być rozumiane jako przejaw kształtowania stosunku cywilnoprawnego oraz element czynności prawnej. Ma ono charakter zdarzenia prawnego, z którym ściśle określona norma prawna (wynikająca z art. 21 ust. 1 pkt 126 in fine u.p.d.o.f.) wiąże wskazane w jej dyspozycji konsekwencje prawne w postaci zwolnienia z opodatkowania. Jest to zatem czynność konwencjonalna i jedynie poprzez należyte jej dokonanie powstają lub ustają, czy też zmieniają się obowiązki prawne jakichś podmiotów. Sam zatem generalny zamiar, czy wola skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania leżąca po stronie podatnika jest niewystarczająca.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Małgorzata Długosz-Szyjko, Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 8 grudnia 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 19 czerwca 2013 r. sygn. akt I SA/Sz 6/13 w sprawie ze skargi K. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie z dnia 22 listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od K. G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Szczecinie kwotę 2400 (słownie: dwa tysiące czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1.1. Wyrokiem z dnia 19 czerwca 2013 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, o sygn. akt I SA/Sz 6/13, oddalił skargę K. G. na decyzję Dyrektor Izby Skarbowej w S. dnia 22 listopada 2012 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

1.2. W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że Naczelnik [...] Urzędu Skarbowego w S. decyzją z dnia 17 sierpnia 2012 r. określił Skarżącej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia udziału do ½ części w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego położonego w budynku w S. Uzasadniając organ I instancji wskazał, że w 2008 r. Skarżąca nabyła w drodze darowizny od męża udział w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego, następnie w dniu 6 czerwca 2011 r. wraz z mężem dokonała sprzedaży tego lokalu. Skarżąca w terminie do dnia 30 kwietnia 2012 r. nie złożyła zeznania, w którym wykazałaby podatek do zapłaty z tytułu zbycia udziału w prawie do lokalu, nie zapłaciła podatku oraz nie złożyła oświadczenia o zameldowaniu w sprzedanym lokalu mieszkalnym. Pismem z dnia 27 kwietnia 2012 r. Skarżąca poinformowała, że sprzedała mieszkanie, które nabyła w drodze darowizny i złożyła oświadczenie, że całą sumę uzyskaną z jego sprzedaży wykorzystała na zakończenie budowy domu jednorodzinnego. Organ podatkowy I instancji ustalił, że odpłatne zbycie w 2011 r. udziału w ½ części w spółdzielczym prawie własnościowym do lokalu mieszkalnego położonym w S. stanowi źródło przychodu wskazane w art. 10 ust.1 pkt 8 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307, dalej zwana: "u.p.d.o.f."), gdyż nastąpiło przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie, tj. w 2008 r. i nie nastąpiło w wykonaniu pozarolniczej działalności gospodarczej. Złożone w dniu 27 kwietnia 2012 r. przez Skarżącą oświadczenie nie mogło być uznane za oświadczenie o jakim mowa w art. 21 ust. 21 u.p.d.o.f., gdyż nie zawierało treści, z której wynikałaby deklaracja spełnienia przez Skarżącą warunków do zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 126 lit. b) u.p.d.o.f.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne