20.11.2015 Podatki

Wyrok NSA z dnia 20 listopada 2015 r., sygn. II FSK 2718/13

Prawidłowa jest kwalifikacja przychodu uzyskanego ze zbycia akcji spółki komandytowo-akcyjnej na rzecz podmiotu trzeciego, do źródła przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 7 lit. a u.p.d.o.f., tj. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych oraz art. 18 tej ustawy. Oznacza to, iż w przypadku otrzymania przez podatnika składników majątkowych z tytułu przymusowego umorzenia akcji, jakie posiada on w spółce komandytowo-akcyjnej, będąc jej akcjonariuszem, uzyska on przychód w dacie otrzymania składników majątkowych.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędzia NSA Andrzej Jagiełło, Sędzia WSA del. Anna Sokołowska (sprawozdawca), Protokolant Anna Dziewiż-Przychodzeń, po rozpoznaniu w dniu 20 listopada 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej G. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 12 czerwca 2013 r., sygn. akt I SA/Op 141/13 w sprawie ze skargi G. G. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 19 listopada 2012 r., nr IPTPB2/415-608/12-6/KR w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od G. G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 12 czerwca 2013 r., sygn. akt I SA/Op 141/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił skargę G. G. (dalej zwany "skarżącym") na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (działającego w imieniu Ministra Finansów) w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, co następuje:

We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej skarżący podał, że jest akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej. W najbliższej przyszłości stanie się akcjonariuszem kolejnych spółek komandytowo-akcyjnych, w związku z czym planuje zaprzestanie swojego uczestnictwa w spółce. Zakończenie uczestnictwa nastąpi poprzez umorzenie 100% należących do skarżącego akcji. Zależnie od ostatecznej woli wspólników może to być umorzenie dobrowolne, przymusowe lub automatyczne. Skarżący rozważa także odpłatne zbycie 100% akcji w spółce na rzecz podmiotu trzeciego, w przypadku, gdyby spółka nie miała na daną chwilę odpowiednich środków do wypłaty wynagrodzenia za akcje. Jako wynagrodzenie za umorzenie 100% akcji, w tym ich umorzenie dobrowolne, oraz za ich odpłatne zbycie na rzecz osoby trzeciej skarżący otrzyma składniki majątkowe inne niż środki pieniężne. W razie braku możliwości dokonania natychmiastowej odpłatności przez spółkę za umorzenie 100% akcji skarżącego, spółka wyda w zamian świadectwa użytkowe, uprawniające go do dywidendy oraz majątku likwidacyjnego spółki. Zarówno w razie umorzenia 100% akcji lub odpłatnego zbycia 100% akcji na rzecz podmiotu trzeciego, skarżący przestanie być akcjonariuszem spółki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne