27.10.2015 Podatki

Wyrok NSA z dnia 27 października 2015 r., sygn. II FSK 2068/13

Trzeba mieć prawo do lokalu, aby je skutecznie sprzedać. Dopiero wtedy nabycie będzie prawidłowe i zacznie biec 5-letni termin, po upływie którego można sprzedać lokal bez PIT.

Gazeta Prawna nr 210/2015

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Stanisław Bogucki (sprawozdawca), Sędziowie: NSA Beata Cieloch, WSA del. Małgorzata Długosz-Szyjko, Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 27 października 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 27 marca 2013 r. sygn. akt I SA/Sz 987/12 w sprawie ze skargi M. Z. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia 27 lipca 2012 r. nr ITPB2/415-435/12/ENB w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. Z. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrokiem z dnia 27 marca 2013 r. o sygn. I SA/Sz 987/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę M. Z. (dalej: wnioskodawca lub skarżący) na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego w imieniu Ministra Finansów (dalej: organ lub Dyrektor IS) z dnia 27 lipca 2012 r. nr ITPB2/415-435/12/ENB w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych (dalej: u.p.d.o.f.). Jako podstawę prawną powołano art. 151 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.; w skrócie: p.p.s.a.). Wyrok jest dostępny na stronie internetowej http://orzeczenia.nsa.gov.pl/.

2. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi (przedstawiony przez WSA w Szczecinie).

2.1. Przedstawiając w uzasadnieniu wyroku przebieg postępowania WSA w Szczecinie podał, że we wniosku z dnia 27 kwietnia 2012 r., uzupełnionym pismem z dnia 21 czerwca 2012 r., wnioskodawca przedstawił następujące zdarzenie przyszłe. W dniu 29 stycznia 1999 r. S. spółka z o.o. z siedzibą w S. (dalej: spółka) zawarła z wnioskodawcą i jego żoną umowę ustanowienia odrębnej własności i sprzedaży lokalu nr [...], położonego przy ulicy [...] w S. (dalej: lokal X), który to lokal znajdował się w kamienicy przejętej aportem od gminy. Kamienica ta została poddana gruntownej przebudowie, w wyniku której w nieruchomości były wyodrębniane i sprzedawane kolejne lokale. W wyniku tych czynności dla lokalu X została założona księga wieczysta [...] (dalej: KW nr 1). W dniu 10 czerwca 1999 r. aktem notarialnym spółka nabyła od J. i H. M. lokal X, dla którego prowadzona była KW nr [...] (dalej: KW nr 2), a małżeństwo J. i H. M., w zamian za to nabyło od spółki lokal nr [...]. Wnioskodawca wraz z żoną mieszka w lokalu X od 1999 r. Efektem przedstawionego stanu faktycznego było to, że przez kilkanaście lat, od 1999 do 2012 r., dla lokalu X prowadzone były dwie księgi wieczyste mimo, że faktycznie był tylko jeden lokal. Konieczne stało się dokonanie czynności mającej na celu uregulowanie stanu faktycznego i prawnego nieruchomości. Stosowną umowę w formie aktu notarialnego strony zawarły w dniu 19 grudnia 2011 r., a następnie zmieniły aneksem z dnia 19 marca 2012 r. W wyniku tej czynności rozwiązano umowę sprzedaży z 1999 r. i wniesiono o zamknięcie KW nr 1 (oraz dokonano ponownej sprzedaży lokalu w celu ujawnienia wnioskodawcy i jego żony jako właścicieli we właściwej księdze wieczystej lokalu, tj. księdze nr 2. Istotnym jest, że czynności objęte aktem notarialnym z dnia 19 grudnia 2011 r. dotyczyły tego samego lokalu i nie spowodowały zmiany stanu posiadania. Wydział Ksiąg Wieczystych Sądu Rejonowego w Szczecinie zrealizował wnioski zawarte w akcie notarialnym, dokonał zamknięcia KW nr 1 i jednocześnie ujawnił wnioskodawcę i jego żonę jako właścicieli lokalu X w KW o nr 2.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne