04.09.2015 Podatki

Wyrok NSA z dnia 4 września 2015 r., sygn. II FSK 1656/13

Za przychody z działalności gospodarczej co do zasady uznano także przychody powstałe wskutek wystąpienia wspólnika za spółki niebędącej osobą prawną lub wskutek likwidacji takiej spółki (z wyjątkiem unormowanym w art. 14 ust. 3 pkt 17 lit. b u.p.d.o.f.). Oznacza to, że zarówno przychody z tytułu udziału w takiej spółce, jak i przychody z tytułu wystąpienia z niej, uznano za rodzajowo tożsame, co nie pozwala na ich kwalifikowanie z innego źródła, jakim są prawa majątkowe.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Wojciech Stachurski, Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 4 września 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 8 lutego 2013 r. sygn. akt I SA/Wr 1270/12 w sprawie ze skargi S. P. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 21 czerwca 2012 r. nr ILPB1/415-334/12-2/AMN w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz S. P. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uwzględnił skargę S. P. i uchylił indywidualną interpretację Ministra Finansów w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:

We wniosku o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego skarżący podał, że jest komandytariuszem spółki komandytowej, do której wniósł pieniądze oraz wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa. Na podstawie uchwały zgromadzenia wspólników obniżono jego wkład kapitałowy, a powstałą w ten sposób wierzytelność częściowo potrącono z wierzytelnością wzajemną, a częściowo wypłacono w pieniądzu. Skarżący zadał pytanie, czy dokonana z tego tytułu wypłata środków pieniężnych w kwocie nie wyższej, niż wartość wniesionego wkładu, spowoduje powstanie po jego stronie dochodu, zajmując stanowisko, że na mocy art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm., dalej: u.p.d.o.f.) jest to zdarzenie neutralne podatkowo, które winno być traktowane tak, jak częściowe wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne