Wyrok NSA z dnia 24 września 2015 r., sygn. II FSK 1777/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia NSA Jacek Brolik (sprawozdawca), Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 24 września 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 6 marca 2013 r. sygn. akt I SA/Po 985/12 w sprawie ze skargi P. A. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 28 sierpnia 2012 r. nr ILPB2/415-560/12-2/JK w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz P. A. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 6 marca 2013 r., sygn. akt I SA/Po 985/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu uchylił zaskarżoną przez P. A. interpretację indywidualną z dnia 28 sierpnia 2012 r., wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z działającego z upoważnienia Ministra Finansów w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych. Jako podstawę prawną rozstrzygnięcia podano art. 146 § 1 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., dalej: "p.p.s.a.").
Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco.
Wnioskiem z dnia 13 czerwca 2012 r. skarżący zwrócił się do Ministra Finansów reprezentowanego przez Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wymiany udziałów sp. z o.o. na udziały nowotworzonej sp. z o.o. Na wstępie opisu zdarzenia przyszłego wnioskodawca wskazał, że mieszka w Polsce i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Polski. Posiada udziały w spółce z o.o., które stanowią jego majątek osobisty i nie są wykorzystywane w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Udziały te wnioskodawca zamierza wymienić na udziały w nowotworzonej spółce z o.o., której siedziba będzie mieścić się na terytorium Polski, i która podlegać będzie w Polsce opodatkowaniu od całości swoich dochodów (wartość nominalna objętych w zamian za aport udziałów sp. z o.o. równa jest wartości rynkowej udziałów wnoszonych). Wnioskodawca zaznaczył, że udziały w nowopowstałej spółce z o.o. będą stanowiły jego majątek osobisty i nie będą wykorzystywane w prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Ponadto autor wniosku wskazał, że jednocześnie z nim (w tym samym dniu) wymiany swoich udziałów w istniejącej spółce na udziały nowopowstałej spółki dokonają pozostali wspólnicy istniejącej spółki. Wyjaśnił, że pozostali wspólnicy to osoby fizyczne i prawne zamieszkałe/mające siedzibę w Polsce i podlegające nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu na terytorium Polski. Zainteresowany podkreślił, że na skutek sumy opisanych transakcji nowo utworzona sp. z o.o. uzyska bezwzględną większość głosów w istniejącej spółce. Wnioskodawca wskazał także, że prowadzi działalność gospodarczą, która nie obejmuje pośrednictwa finansowego. W oparciu o tak przedstawiony opis zdarzenia przyszłego zadano organowi podatkowemu następujące pytanie: czy w związku z opisaną wymianą udziałów powstanie po stronie wnioskodawcy dochód do opodatkowania w podatku dochodowym od osób fizycznych?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty