Wyrok NSA z dnia 6 października 2015 r., sygn. II FSK 2129/13
Okoliczność faktycznego niekorzystania z pojazdu, ze względu na jego zezłomowanie, wcale nie oznacza, że doszło do wygaśnięcia obowiązku podatkowego. Do tego niezbędne jest bowiem wyrejestrowanie pojazdu lub wydanie decyzji organu rejestrującego o czasowym wycofaniu pojazdu z ruchu.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz (sprawozdawca), Protokolant Dorota Rembiejewska, po rozpoznaniu w dniu 06 października 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 15 lutego 2013 r. sygn. akt I SA/Lu 5/13 w sprawie ze skargi A. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia 26 października 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku od środków transportowych za 2011 r. oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1.1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 15 lutego 2013 r. o sygn. akt I SA/Lu 5/13 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę A. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Lublinie z dnia 26 października 2012 r. w przedmiocie podatku od środków transportowych za 2011 r.
1.2. Przedstawiając w uzasadnieniu stan sprawy Sąd I instancji podał, że decyzją z dnia 5 października 2011 r. Burmistrz Miasta Ś. na podstawie art. 8, art. 9 ust 1 i ust. 6 oraz art.11 i art. 20a ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz.U. z 2010r. Nr 95 poz. 613 ze zm., dalej zwana : "u.p.o.l.") określił Skarżącemu zobowiązanie podatkowe w podatku od środków transportowych za rok 2011 w kwocie 760 zł z tytułu posiadania pojazdu - samochodu ciężarowego STAR [...]. Na podstawie otrzymanego z Wydziału Komunikacji i Transportu Starostwa Powiatowego w Ś. wykazu pojazdów podlegających opodatkowaniu podatkiem od środków transportowych organ ustalił, że na Skarżącym ciąży obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych z tytułu posiadania zarejestrowanego samochodu ciężarowego Star 29 o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony - poniżej 12 ton. Skarżący, mimo wezwania, nie złożył deklaracji na podatek od środków transportowych. Od powyższej decyzji Skarżący odwołał się do SKO w Lublinie., wnosząc o uchylenie w całości zaskarżonej decyzji oraz umorzenie postępowania. W odwołaniu zarzucał błędną interpretację art. 9 ust. 1 u.p.o.l. Wyjaśnił, że był właścicielem samochodu, lecz w dniu 31 lipca 1991 r. samochód został czasowo wyrejestrowany z ewidencji, a następnie zezłomowany. Zdaniem Skarżącego, skoro w myśl art. 9 ust. 1 u.p.o.l. obowiązek podatkowy w zakresie podatku od środków transportowych ciąży na właścicielach środków transportowych, a on nie posiada samochodu od 1991 r., to nie powinien podlegać ani obowiązkowi składania deklaracji podatkowych ani obowiązkowi podatkowemu w tym zakresie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty