Wyrok NSA z dnia 21 lipca 2015 r., sygn. II FSK 3505/14
Związek pomiędzy wydatkami poniesionymi na aplikację radcowską a przychodem osiągniętym w wyniku wykonywania zawodu radcy prawnego jest zbyt odległy i warunkowy, aby mógł spełniać wymogi określone w art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia WSA (del.) Marek Olejnik (sprawozdawca), Protokolant Katarzyna Latkowska, po rozpoznaniu w dniu 21 lipca 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 2 lipca 2014 r. sygn. akt I SA/Gd 348/14 w sprawie ze skargi I. T.-B. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 27 listopada 2013 r. nr ITPB1/415-1048/12/13-S/DP w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) oddala skargę, 3) zasądza od I. T.-B. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy działającego z upoważnienia Ministra Finansów kwotę 280 (słownie: dwieście osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z dnia 2 lipca 2014 r. I SA/Gd 348/14 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku - po rozpoznaniu sprawy ze skargi I. T. -B. (dalej: Strona, Skarżąca) na interpretację indywidualną Ministra Finansów (dalej: organ) z dnia 27 listopada 2013 r., nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych uchylił zaskarżoną interpretację. Wyrok jest dostępny na stronie internetowej http://orzeczenia.nsa.gov.pl/.
2. Przebieg postępowania przed organami podatkowymi (przedstawiony przez WSA w Gdańsku ):
2.1. Strona wystąpiła o udzielenie pisemnej interpretacji w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
2.2.We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
W dniu 8 października 2007r. wnioskodawczyni rozpoczęła aplikację radcowską, której ukończenie (w roku 2011) stanowiło warunek wzięcia udziału w egzaminie radcowskim. Szkolenie w ramach aplikacji radcowskiej trwało 3,5 roku. W czerwcu 2011r. wnioskodawczyni zdała egzamin końcowy, co z kolei dało jej prawo złożenia wniosku o wpis na listę radców prawnych. W dniu 23 sierpnia 2011 r. została podjęta uchwała OIRP w G. na mocy której wnioskodawczyni uzyskała formalnie tytuł zawodowy radcy prawnego i została wpisana na listę radców prawnych pod numerem [...]. Z dniem 14 października 2011 r. nastąpiło rozpoczęcie wykonywania działalności gospodarczej pod firmą I. T.-B. Kancelaria Radcy Prawnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty