Wyrok NSA z dnia 19 czerwca 2015 r., sygn. II FSK 1147/13
Kto zrezygnuje z najmu mieszkania i w związku z tym dostanie z powrotem zwaloryzowaną opłatę partycypacyjną, ma przychód opodatkowany PIT.
Gazeta Prawna nr 118/2015
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia NSA Beata Cieloch, Sędzia del. WSA Wojciech Stachurski (sprawozdawca), Protokolant Joanna Bańbura, po rozpoznaniu w dniu 19 czerwca 2015 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej C. [...] sp. z o. o. z siedzibą w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 5 grudnia 2012 r. sygn. akt I SA/Gd 1028/12 w sprawie ze skargi C. [...] sp. z o. o. z siedzibą w C. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 15 czerwca 2012 r. nr ITPB1/415-313d/12/AD w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu I instancji.
Wyrokiem z dnia 5 grudnia 2012 r., sygn. akt I SA/Gd 1028/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, po rozpoznaniu sprawy ze skargi C.sp. z o.o. z siedzibą w C. (dalej jako: "Spółka") na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 15 czerwca 2012 r., nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych, uchylił zaskarżoną interpretację indywidualną i zasądził od organu na rzecz strony skarżącej kwotę 457 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
2. Przedstawiony przez Sąd I instancji stan sprawy.
2.1. Spółka zwróciła się do Ministra Finansów, reprezentowanego przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wypłaty przez nią zwaloryzowanego wkładu partycypanta. We wniosku wskazała, że działa m.in. na podstawie ustawy z dnia 26 października 1995 r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego (Dz. U. Nr 133, poz. 654 ze zm., dalej także w skrócie "u.p.b.m."). W czasie swej działalności Spółka pobierała następujące opłaty: Po pierwsze - były to kaucje od przyszłych najemców lokali będących w jej zasobach, zgodnie z przepisami art. 32 ww. ustawy w brzmieniu obowiązującym do dnia 14 października 2004 r. w wysokości nieprzekraczającej 10 % wartości odtworzeniowej lokalu w dniu zawarcia umowy. Po drugie - na skutek zmiany podejścia banków do kwalifikowania wniosków kredytowych - Spółka zamiast kaucji zaczęła pobierać partycypacje zwrotne, na podstawie art. 29 ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego w brzmieniu obowiązującym do 14 października 2004 r. Wysokość partycypacji (10 % wartości odtworzeniowej lokalu), jej znaczenie (pozyskanie środków na budowę), sposób waloryzacji oraz funkcje (zabezpieczenie należności Spółki z tytułu najmu) tych wpłat były identyczne jak w przypadku wpłat kaucji (o których była mowa wyżej), z tą różnicą, że nie mógł dokonać tej wpłaty sam najemca, a inna osoba trzecia zainteresowana wskazaniem najemcy do zawarcia
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty