Wyrok NSA z dnia 27 maja 2014 r., sygn. I OSK 583/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Elżbieta Kremer, Sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska, Sędzia del. NSA Jolanta Sikorska (spr.), Protokolant asystent sędziego Marcin Rączka, po rozpoznaniu w dniu 27 maja 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 11 października 2012 r. sygn. akt III SA/Kr 1359/11 w sprawie ze skargi M. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] sierpnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku stałego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 11 października 2012 r. sygn. akt III SA/Kr 1359/11 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, po rozpoznaniu skargi M. B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] sierpnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku stałego, oddalił skargę i przyznał od Skarbu Państwa - Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie pełnomocnikowi ustanowionemu z urzędu dla skarżącego w postępowaniu sądowym kwotę 240 zł podwyższoną o podatek od towarów i usług tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu.
Wyrok powyższy zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Ww. decyzją z dnia [...] sierpnia 2011 r., wydaną z powołaniem się na art. 4, art. 8, art. 11 ust. 2, art. 37, art. 106 ust. 4, art. 107 ust. 1 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (j.t. Dz. U. z 2009 r. Nr 175, poz. 1362 ze zm.), zwanej dalej ustawą o pomocy społecznej, Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Krakowie utrzymało w mocy decyzję Prezydenta Miasta Krakowa z dnia [...] kwietnia 2011 r. znak: [...] o odmowie przyznania M. B., dalej także skarżący, zasiłku stałego.
W sprawie ustalono, że wnioskiem z dnia [...] stycznia 2011 r. skarżący zwrócił się o przyznanie zasiłku stałego. W związku z powyższym pracownicy socjalni podjęli próby przeprowadzenia wywiadu środowiskowego w celu ustalenia sytuacji życiowej skarżącego, jednakże już na samym początku postępowania skarżący nie zastosował się do kilkukrotnych pisemnych wezwań organu do przebywania w ustalonych z góry terminach w miejscu zamieszkania. Próba przeprowadzenia wywiadu w terminie ustalonym po licznych pismach organu nie powiodła się, gdyż skarżący nie zgodził się na przeprowadzenie wywiadu z powodu braku legitymacji służbowej jednego z dwóch pracowników socjalnych. Pomimo tego, że pracownik socjalny, który nie posiadał legitymacji służbowej, wrócił po nią do placówki MOPS i ponownie przybył do skarżącego celem jej okazania, nie został już wpuszczony do mieszkania w celu sporządzenia wywiadu środowiskowego, pomimo, że stawił się w czasie mieszczącym się w przedziale godzinowym przeznaczonym na przeprowadzenie wywiadu. Mając na uwadze brak współdziałania skarżącego z pracownikiem socjalnym w rozwiązywaniu swojej trudnej sytuacji życiowej, w szczególności niemożność ustalenia faktycznej sytuacji życiowej skarżącego wobec uniemożliwienia przeprowadzenia wywiadu środowiskowego pomimo wielokrotnych prób organu, Prezydent Miasta Krakowa ww. decyzją z dnia [...] kwietnia 2011 r. orzekł o odmowie przyznania skarżącemu zasiłku stałego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty