Wyrok NSA z dnia 9 października 2014 r., sygn. I OSK 92/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący sędzia NSA Jolanta Rudnicka, Sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak, Sędzia NSA Wiesław Morys (spr.), Protokolant sekretarz sądowy Julia Chudzyńska, po rozpoznaniu w dniu 9 października 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Konsorcjum Budowlanego [...] Spółka Akcyjna w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 11 września 2012 r. sygn. akt VII SA/Wa 674/12 w sprawie ze skargi Konsorcjum Budowlanego [...] Spółka Akcyjna w S. na decyzję Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy wydania zezwolenia na przebudowę zjazdu oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 11 września 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Konsorcjum Budowlanego [...] S.A. w S. na sprecyzowaną w sentencji decyzję Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad utrzymującą w mocy własną decyzję z dnia [...] października 2011 r., nr [...], o odmowie wydania zezwolenia na przebudowę istniejącego zjazdu indywidualnego.
W uzasadnieniu tegoż wyroku Sąd I instancji przytoczył następujący stan faktyczny i prawny: postępowanie, w którym zapadły opisane wyżej decyzje zostało wszczęte na wniosek skarżącej Spółki z dnia 19 sierpnia 2011 r. domagającej się wyrażenia zgody na przebudowę zjazdu z drogi krajowej nr [...] dla potrzeb obsługi komunikacyjnej działki nr [...] w G. przy ul. [...]. Wniosek uzasadniono planowaną przebudową budynku handlowego [...] i niemożliwością skorzystania z sugerowanego przez organ dojazdu do nieruchomości od ul. [...], a to z uwagi na protesty mieszkańców okolicznych posesji oraz "szczupłość" istniejących osiedlowych uliczek. Organ, powołując się na art. 29 ust. 1 i 4 ustawy z dnia 21 marca 1985 r. o drogach publicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 19, poz. 115 ze zm.), nadto na § 77 i § 9 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim winny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie (Dz. U. Nr 43, poz. 430 ze zm.), nadto na niepożądane skutki w postaci zwiększenia natężenia ruchu drogowego i możliwość innego dojazdu, decyzją z dnia [...] października 2011 r. odmówił żądaniu. W jej motywach podał, iż droga krajowa nr [...] została zaliczona do drogi klasy GP, tj. drogi głównej ruchu przyspieszonego; jest obciążona dużym ruchem tranzytowym i lokalnym. Planowana inwestycja go zwiększy. Tymczasem to jest dopuszczalne tylko wyjątkowo, gdy brak jest innej możliwości dojazdu. Taka możliwość w tym przypadku istnieje, gdyż działka nr [...] posiada dojazd poprzez ulice [...] lub [...]. Zwrócił organ uwagę, że w decyzji z dnia [...] października 2011 r. o warunkach zabudowy, Burmistrz G. polecił zaprojektować obsługę inwestycji z ul. [...] za pomocą zjazdów publicznych, a istniejące zjazdy indywidualne rozebrać. Podobną argumentację organ zawarł w uzasadnieniu zaskarżonej decyzji, nie podzielając wywodów przedstawionych we wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy. Dodatkowo podał, iż w decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Łomży z dnia [...] listopada 2010 r., wydanej na skutek odwołania od w/w decyzji Burmistrza G., wskazano że w trakcie postępowania analizowano tę kwestię, w tym na podstawie opracowania koncepcji przebudowy ulic w tym rejonie, z którego wynikało, iż nie ma przeszkód do ustalenia wjazdu na działki nr [...] od strony ul. [...]. To rozwiązanie zostało pozytywnie zaopiniowane przez Wydział Gospodarki Komunalnej i Zarząd Dróg Powiatowych w G. Zgoda na zjazd publiczny jest obwarowana ostrzejszymi kryteriami niż zgoda na zjazd indywidualny, zatem istnienie zjazdu indywidualnego nie stanowi podstawy do udzielenia zezwolenia na jego przebudowę do parametrów zjazdu publicznego. Wreszcie zaakcentowano, że w sprawie zapadło postanowienie odmownie uzgadniające projekt decyzji o warunkach zabudowy dla przedmiotowej inwestycji, od którego skargę Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 19 października 2010 r., sygn. akt IV SA/Wa 1262/10, oddalił.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty