Wyrok NSA z dnia 8 października 2014 r., sygn. II OSK 752/13
Dnia 8 października 2014 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Marzenna Linska-Wawrzon sędzia NSA Robert Sawuła sędzia del. WSA Tamara Dziełakowska /spr./ po rozpoznaniu w dniu 8 października 2014 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej P. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 5 grudnia 2012 r. sygn. akt II SA/Gl 705/12 w sprawie ze skargi H. K. i P. K. na decyzję Wojewody Śląskiego z dnia [...] kwietnia 2012 r. nr [...] w przedmiocie pozwolenia na budowę oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 5 grudnia 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach, po rozpoznaniu skargi H. K. i P. K., uchylił decyzję Wojewody Śląskiego z dnia 13 kwietnia 2012 r. i utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji zatwierdzającą projekt budowlany i udzielającą P. B. pozwolenia na budowę samoobsługowej myjni samochodowej na działce nr [...] przy ulicy [...] w Katowicach.
Jak wynika z uzasadnienia zaskarżonego wyroku i akt postępowania administracyjnego sprawa udzielenia pozwolenia na budowę samoobsługowej myjni samochodowej trzystanowiskowej z wniosku P. B. była dwukrotnie rozpoznawana przez organy.
Decyzją z dnia [...] września 2011 r. Prezydent Miasta Katowice zatwierdził projekt budowlany i udzielił inwestorowi pozwolenia na budowę.
W wyniku wniesionego przez skarżących odwołania Wojewoda Śląski decyzją z dnia [...] stycznia 2012 r. uchylił decyzję organu I instancji i przekazał mu sprawę do ponownego rozpatrzenia. Powodem takiego rozstrzygnięcia było uchybienie przez organ I instancji przepisom art. 7 i art. 10 § 1 k.p.a. Organ odwoławczy uznał, że z uwagi na nieprawidłowe doręczenie skarżącym zawiadomienia o wszczęciu postępowania doszło do pozbawienia ich czynnego udziału w sprawie. Niewłaściwe natomiast wyjaśnienie sprawy związane było z brakiem w dokumentacji projektowej przekroju poprzecznego przez teren z pokazaniem spadku terenu projektowanego i istniejącego oraz pokazaniem studzienek odwadniających teren na planie zagospodarowania. Organ odwoławczy stwierdził natomiast, że "projektowany obiekt jest przedsięwzięciem o lokalnym oddziaływaniu zawierającym się w granicach działki inwestycyjnej".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty