Wyrok NSA z dnia 19 listopada 2014 r., sygn. II OSK 1014/13
Dnia 19 listopada 2014 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Robert Sawuła sędzia NSA Anna Łuczaj /spr./ sędzia del. NSA Zdzisław Kostka Protokolant asystent sędziego Rafał Jankowski po rozpoznaniu w dniu 19 listopada 2014 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Rady Miejskiej Gminy S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 5 lutego 2013 r. sygn. akt II SA/Po 859/12 w sprawie ze skargi J. B. i K. B. na uchwałę Rady Miejskiej Gminy Stęszew z dnia [...] grudnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Poznaniu do ponownego rozpoznania, 2. zasądza od J. B. i K. B. na rzecz Gminy Stęszew kwotę po 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 5 lutego 2013 r., sygn. akt II SA/Po 859/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu - po rozpoznaniu skargi J. B. i K. B. - na uchwałę Rady Miejskiej Gminy S. z dnia [...] grudnia 2011 r., nr [...] w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentów miejscowości T. i M. położonych w obrębach geodezyjnych T., M. i R., gmina S. stwierdził nieważność zaskarżonej uchwały (pkt I wyroku) i określił, że zaskarżona uchwała nie może być wykonana (pkt II wyroku).
W uzasadnieniu wyroku Sąd podał, że uchwałą z dnia [...] grudnia 2009 r. nr [...], działając na podstawie art. 14 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717, ze zm.) Rada Miejska Gminy S. postanowiła przystąpić do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla fragmentów miejscowości T. i M. w obrębach geodezyjnych T., M. i R., gmina S. O podjęciu uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu ogłoszono publicznie. Zawiadomieniem z dnia 12 stycznia 2010 r. Burmistrz S. poinformował organy właściwe do uzgadniania i opiniowania planu miejscowego o przystąpieniu do jego sporządzenia. W odpowiedzi Urząd Miejski Gminy S. pismem z dnia [...] stycznia 2010 r., Wojewódzki Sztab Wojskowy w Poznaniu pismem z dnia [...] stycznia 2010 r., PGNiG S.A. pismem z dnia [...] stycznia 2010 r., Zarząd Dróg Powiatowych pismem z dnia [...] stycznia 2010 r., Wielkopolski Park Narodowy pismem z dnia [...] stycznia 2010 r., Wielkopolski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych pismem z dnia [...] stycznia 2010 r., Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich pismem z dnia [...] lutego 2010 r., Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego pismem z dnia [...] lutego 2010 r., Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Poznaniu pismem z dnia [...] lutego 2010 r., Polskie Sieci Elektroenergetyczne - Zachów S.A. pismem z dnia [...] lutego 2010 r. oraz Szefostwo Służby Ruchu Lotniczego Sił Zbrojnych RP pismem z dnia [...] lutego 2010 r. złożyły uwagi do projektowanego planu miejscowego. Pismami z dnia [...] lutego 2010 r. oraz [...] lutego 2010 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny ustosunkowali się do zapytania w sprawie uzgodnienia i stopnia szczegółowości informacji wymaganych w prognozie oddziaływania na środowisko projektu planu miejscowego. Po sporządzeniu raportu oddziaływania Burmistrz zwrócił się do powyższych organów o zaopiniowanie projektu planu miejscowego. W odpowiedzi Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Poznaniu (pismami z dnia [...] czerwca 2010 r. oraz [...] lipca 2010 r.) oraz Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny (pismami z dnia [...] maja 2010 r. oraz [...] lipca 2010 r.) zaopiniowały pozytywnie przedłożony projekt.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty