06.11.2014 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 6 listopada 2014 r., sygn. I OSK 251/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Borowiec sędzia NSA Irena Kamińska (spr.) sędzia del. WSA Olga Żurawska - Matusiak Protokolant starszy asystent sędziego Łukasz Mazur po rozpoznaniu w dniu 24 października 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 8 listopada 2013 r. sygn. akt II SA/Łd 791/13 w sprawie ze skargi L.K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Sieradzu z dnia [...] lipca 2013 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

W dniu 25 kwietnia 2013 r. L.K. wystąpiła do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Centrum Opieki Socjalnej w Z. o ustalenie prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad P.K.. L.K. otrzymywała świadczenie pielęgnacyjne z tytułu opieki nad niepełnosprawnym mężem od dnia 1 września 2010 r. na stałe.

Decyzją z dnia 22 maja 2013 r. Prezydent Miasta Z. odmówił przyznania L.K. wnioskowanego świadczenia. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, iż podstawę odmowy stanowiła treść art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych, zgodnie z którym świadczenie pielęgnacyjne przysługuje osobom innym niż spokrewnione w pierwszym stopniu z osobą wymagającą opieki, w przypadku, gdy spełnione są łącznie wskazane w tym przepisie warunki. Organ I instancji uznał, iż skoro wnioskodawczyni nie legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności, P.K. pozostaje w związku małżeńskim, rodzice wymagającego opieki nie legitymują się orzeczeniami o znacznym stopniu niepełnosprawności, a nadto P.K. posiada siostrę, która nie legitymuje się orzeczeniem o niepełnosprawności, to te ustalenia faktyczne dały podstawę do odmowy przyznania przedmiotowego świadczenia.

Od powyższej decyzji odwołanie złożyła L.K., która powołując się na orzecznictwo Trybunału Konstytucyjnego i sądów administracyjnych, a także zapisy ustawy o świadczeniach rodzinnych wskazała, iż celem świadczenia pielęgnacyjnego jest zastąpienie dochodu z pracy zarobkowej, jaki opiekun uzyskiwał, bądź uzyskiwałby, gdyby pracował i nie zajmował się opieką nad niepełnosprawnym. Ponadto przytoczyła szereg argumentów uzasadniających twierdzenie, iż po stronie małżonka sprawującego opiekę nad wymagającym tego współmałżonkiem występuje uprawnienie do otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego. Na tej podstawie skarżąca wniosła o przyznanie przedmiotowego świadczenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne