Wyrok NSA z dnia 6 sierpnia 2014 r., sygn. II OSK 314/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Arkadiusz Despot - Mładanowicz (spr.) Sędziowie Sędzia NSA Marzenna Linska - Wawrzon Sędzia del. NSA Jerzy Solarski Protokolant asystent sędziego Katarzyna Ślizak po rozpoznaniu w dniu 6 sierpnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. D. i F. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 30 października 2012 r. sygn. akt II SA/Op 251/12 w sprawie ze skargi J. D. i F. D. na uchwałę Rady Miejskiej w Prudniku z dnia 30 listopada 2011 r. nr XVII/283/2011 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu wyrokiem z dnia 30 października 2012 r., sygn. akt II SA/Op 251/12 oddalił skargę J. D. i F. D. na uchwałę Rady Miejskiej w Prudniku z dnia 30 listopada 2011 r., Nr XVII/283/2011 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach sprawy:
W dniu 30 listopada 2011 r. Rada Miejska w Prudniku podjęła uchwałę Nr XVII/283/2011 w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego części wsi Szybowice, części wsi Mieszkowice i części wsi Rudziczka.
W dniu 31 stycznia 2012 r. J. D. i F. D. wnieśli do Rady Miejskiej w Prudniku wezwanie do usunięcia naruszeń prawa dokonanych w ww. uchwale, wnosząc "o ich usunięcie i doprowadzenie planu do zgodności z przepisami ustawy i przepisami odrębnymi, w celu poprawienia sposobu użytkowania gruntów i warunków życia, a nie ich utrudniania". Rada Miejska w Prudniku nie udzieliła odpowiedzi.
Skarżący J. D. i F. D. wnieśli w trybie art. 101 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r., o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r., Nr 142 poz. 1591 ze zm.), dalej "u.s.g.", skargę na powyższą uchwałę.
W uzasadnieniu skarżący podnieśli, że jako właściciele działek nr 1 i 2 położonych w obrębie zaskarżonego aktu prawa miejscowego posiadają interes prawny w zaskarżeniu uchwały Rady Miasta Prudnika. Podkreślili, że ich interes prawny wynika również z posiadanego przez nich określonego władztwa nad rzeczą cudzą, wynikającego z faktu stałego użytkowania drogi "KDW" stanowiącej dostęp ich posesji do publicznej drogi powiatowej [...], położonej na działce nr 3. W ocenie skarżących zaskarżona uchwała poprzez zwężenie wewnętrznej drogi dojazdowej "KDW", ograniczyła im wjazd i wyjazd z należącej do nich działki nr 1. Podnieśli, że uchwaloną zmianą zagospodarowania części działki nr 4, po zasypaniu cieku wodnego potoku [...], która obecnie wraz z terenem działki - drogi nr 5, pełni funkcję drogi wewnętrznej "KDW" i zagospodarowaniem jej razem z działkami rolnymi nr 6, 7, jako teren o podstawowym przeznaczeniu dla zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej i usługowej "1MN,U", zakłócono istniejący układ komunikacyjny, uwarunkowania i wymagania funkcjonalno-społeczne oraz ład przestrzenny tworzący harmonijną całość, nie tylko w rozumieniu estetycznym, ale i w pogorszeniu się jakości życia mieszkańców użytkowników drogi "KDW". Wywodzili, że nie przestrzegając obowiązkowego określenia zasad ochrony i kształtowania ładu przestrzennego naruszono art. 15 ust. 2 pkt 2 w zw. z w art. 2 pkt 1 i 5 i art. 2 pkt 6 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.) - zwaną dalej "ustawą", "u.p.z.p." Wskazując na naruszenie art. 6 ust. 2 pkt 2 ustawy zarzucili, że zwężenie drogi wewnętrznej oznaczonej na mapie planu symbolem "KDW", służącej nie tylko im, ale również innym użytkownikom i właścicielom nieruchomości sąsiednich i lokalnej społeczności, spowodowało nadmierne utrudnienia uniemożliwiające im wjazd i wyjazd z ich posesji, zabudowanej na działce nr 1, na drogę "KDW", prowadzącą do publicznej drogi powiatowej [...], położonej na działce nr 3. Przy okazji podnieśli, że działka nr 3 użytkowana jako droga, w części graficznej planu oznaczona została symbolem "KDD", co w ich ocenie nie jest zgodne z zapisem w jego części tekstowej w § 13 jako "KDZ".
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty