Wyrok NSA z dnia 19 listopada 2014 r., sygn. I OSK 1895/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jolanta Rudnicka (spr.) sędzia NSA Paweł Miładowski sędzia del. NSA Jerzy Krupiński Protokolant starszy asystent sędziego Marta Sikorska po rozpoznaniu w dniu 19 listopada 2014 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 6 czerwca 2013 r. sygn. akt IV SA/Po 271/13 w sprawie ze skargi M. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] stycznia 2013 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 6 czerwca 2013 r., sygn. akt IV SA/Po 271/13 po rozpoznaniu skargi M. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w P. z dnia [...] stycznia 2013 r., nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego, uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Burmistrza M. z dnia [...] września 2012 r., nr [...].
W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał na następujący stan faktyczny i prawny sprawy.
Decyzją z dnia [...] września 2012 r. Burmistrz M. odmówił M.N. przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego, z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad mężem H. N., który legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Przytaczając treść art. 17 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (t. j. Dz. U. z 2006 r., Nr 139, poz. 992 ze zm.) organ wskazał, że świadczenia pielęgnacyjne nie przysługują, jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim. W tej sytuacji nie przysługuje wnioskodawczyni świadczenie pielęgnacyjne na męża.
Odwołanie od powyższej decyzji wniosła M. N..
Decyzją z dnia [...] stycznia 2013 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w P. utrzymało w mocy zaskarżoną decyzję wskazując w uzasadnieniu na treść art. 17 ust. 5 pkt 2 lit. a ustawy o świadczeniach rodzinnych, który stanowi, że świadczenie pielęgnacyjne nie przysługuje jeżeli osoba wymagająca opieki pozostaje w związku małżeńskim. Zdaniem organu odwoławczego małżonek nie ma prawa do świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad drugim niepełnosprawnym małżonkiem, gdyż zgodnie z art. 130 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, obowiązek alimentacyjny małżonka względem drugiego może powstać dopiero po rozwiązaniu lub unieważnieniu małżeństwa albo po orzeczeniu separacji. Kolegium wskazało też, że od dnia 1 stycznia 2013 r. do systemu świadczeń rodzinnych wprowadzony został specjalny zasiłek opiekuńczy, który otrzymywać będą osoby po spełnieniu określonych warunków, przy czym pozostawanie w związku małżeńskim nie stanowi negatywnej przesłanki do jego przyznania; zagadnienie to zostało uregulowane w przepisie art. 16a ustawy o świadczeniach rodzinnych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty