03.10.2014

Wyrok NSA z dnia 3 października 2014 r., sygn. II OSK 747/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Gliniecki Sędziowie sędzia NSA Grzegorz Czerwiński /spr./ sędzia del. WSA Wojciech Jakimowicz Protokolant starszy asystent sędziego Łukasz Pilip po rozpoznaniu w dniu 3 października 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej K. Sp. z o.o. sp. k. z siedzibą w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 4 grudnia 2012 r. sygn. akt II SA/Po 255/12 w sprawie ze skargi L. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę, 2. zasądza od L. K. na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu kwotę 450 (czterysta pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 4 grudnia 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu po rozpoznaniu skargi L. K. uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu z dnia [...] stycznia 2012 roku Nr [...] w przedmiocie warunków zabudowy oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Kalisza z dnia [...] listopada 2011 roku Nr [...].

Powyższy wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Decyzją z dnia [...] listopada 2011 r. nr [...], Prezydent Miasta Kalisza, po rozpoznaniu wniosku K. Spółka z o.o. Spółka Komandytowa z siedzibą w K., ustalił warunki zabudowy dla inwestycji polegającej na zmianie sposobu użytkowania pomieszczeń piwnicznych w istniejącym budynku mieszkalno-handlowo-usługowym z przeznaczeniem na cele handlowo-usługowe (sklep branży przemysłowej oraz lokal gastronomiczny typu PUB) na terenie położonym w K. przy PI. G. [...] oznaczonym w ewidencji gruntów i budynków jako działka nr [...] (obręb [...]).

Uzasadniając decyzję organ wyjaśnił, że obszar objęty wnioskiem o wydanie warunków zabudowy nie posiada miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dlatego też zasadnym było określenie warunków zabudowy w drodze decyzji. Dalej wskazano, że w toku postępowania przeprowadzono analizę funkcji oraz cech zabudowy i zagospodarowania terenu w celu ustalenia wymagań dla nowej zabudowy i zagospodarowania terenu. Przeanalizowano także pozostałe wymagania, których spełnienie warunkuje wydanie decyzji. Na podstawie analizy ustalono, że możliwa jest lokalizacja wnioskowanej inwestycji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne