05.03.2014

Wyrok NSA z dnia 5 marca 2014 r., sygn. II OSK 2403/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Kremer (spr.) Sędzia del. WSA Teresa Zyglewska Protokolant asystent sędziego Justyna Rosińska po rozpoznaniu w dniu 5 marca 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Spółdzielni Mieszkaniowej [...] z siedzibą w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 30 maja 2012 r. sygn. akt II SA/Sz 321/12 w sprawie ze skargi Spółdzielni Mieszkaniowej [...] z siedzibą w S. na decyzję Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Szczecinie z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie nakazu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z 30 maja 2012 r., II SA/Sz 321/12 oddalił skargę Spółdzielni Mieszkaniowej [...] na decyzję Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Szczecinie z dnia [...] stycznia 2012 r., nr [...] w przedmiocie nakazu usunięcia stwierdzonych nieprawidłowości.

Wyrok zapadł na tle następujących okoliczności sprawy:

Decyzją z dnia [...] października 2011 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Szczecinie na podstawie art. 66 ust 1 pkt 3, art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623 ze zm.), art. 104 kpa w związku z prowadzonym postępowaniem administracyjnym w sprawie występujących przecieków z tarasu lokalu mieszkalnego nr [...] do lokalu mieszkalnego nr [...] nakazał właścicielowi budynku mieszkalnego Spółdzielni Mieszkaniowej [...] usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości stanu technicznego tarasu, polegających na wykonaniu robót ujętych w ekspertyzie technicznej z dnia [...] maja 2011 r. sporządzonej przez mgr inż. Krzysztofa Głazka polegających na wykonaniu odpływu o przekroju 70 mm; zerwaniu płytek ceramicznych z warstwami posadzki aż do płyty konstrukcyjnej; wykonaniu nowych warstw izolacji i nowej posadzki; ułożeniu terakoty mrozoodpornej wraz z cokolikami z odpowiednim spadkiem; w terminie do dnia [...] listopada 2011 r. W uzasadnieniu decyzji organ I instancji wskazał, że postanowieniem z dnia [...] kwietnia 2011 r., po uprzednim stwierdzeniu śladów zalania wodą opadową z tarasu przyległego do lokalu mieszkalnego nr [...] - sufitu lokalu mieszkalnego nr [...], zgodnie z art. 81c ust. 2 ustawy Prawo budowlane, nałożył na skarżącą obowiązek przedłożenia ekspertyzy technicznej stropu nad mieszkaniem nr [...]. Z przedłożonej ekspertyzy wynika, że przyczyną przecieku wody opadowej jest zużycie izolacji przeciwwodnej tarasu jak również niewystarczające odprowadzenie wody z tarasu. Według organu I instancji, nie jest trafne stanowisko autora ekspertyzy, że istniejące usterki nie wpływają na stan budynku. Zużycie izolacji przeciwwodnej przedmiotowego tarasu może doprowadzić z upływem czasu, do pogorszenia stanu płyty tarasu i może wpłynąć na stan techniczny budynku jako całości. Zgodnie z art. 61 ust. 1 ustawy Prawo budowlane, to na zarządcy lub właścicielu obiektu budowlanego spoczywa obowiązek użytkowania go zgodnie z przeznaczeniem oraz utrzymywania go w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej. Zgodnie z art. 66 ustawy Prawo budowlane w przypadku stwierdzenia, że obiekt budowlany jest użytkowany w sposób zagrażający życiu lub zdrowiu ludzi, środowisku lub bezpieczeństwu mienia, właściwy organ wydaje decyzję nakazującą usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne