Wyrok NSA z dnia 30 października 2014 r., sygn. I OSK 2930/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Barbara Adamiak sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska sędzia NSA Paweł Miładowski (spr.) Protokolant asystent sędziego Jan Wasilewski po rozpoznaniu w dniu 30 października 2014 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 26 września 2013 r. sygn. akt III SA/Gd 655/13 w sprawie ze skargi G. R. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] czerwca 2013 r. nr [...] w przedmiocie specjalnego zasiłku opiekuńczego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 26 września 2013 r., sygn. akt III SA/Gd 655/13, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku, uwzględniając skargę G. R., uchylił zaskarżoną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego, zwanego dalej "SKO", w S. z dnia [...] czerwca 2013 r., nr [...], oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy S. z dnia [...] maja 2013 r., nr [...], w przedmiocie specjalnego zasiłku opiekuńczego. W uzasadnieniu wyroku Sąd przytoczył następujące okoliczności faktyczne i prawne sprawy.
Decyzją z dnia [...] maja 2013 r., nr [...], działający z upoważnienia Wójta Gminy S. - Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w S., odmówił przyznania od dnia 1 lipca 2013 r. G. R. specjalnego zasiłku opiekuńczego w związku z opieką nad mężem A. R., ur. [...] r., który legitymuje się orzeczeniem Nr [...] z dnia [...] czerwca 2012 r.
W uzasadnieniu organ I instancji wskazał, że G. R. sprawuje faktyczną opiekę nad mężem A. R.. Nie jest zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osobna bezrobotna, nie pobiera świadczeń emerytalno-rentowych oraz nie pozostaje w zatrudnieniu w związku z koniecznością sprawowania opieki nad mężem. Synowie P. i P. nie mają możliwości sprawowania opieki nad niepełnosprawnym ojcem, ponieważ nie zamieszkują wspólnie z nim i pracują zawodowo.
Organ stwierdził, że wnioskodawczyni nie spełnia ustawowej przesłanki uprawniającej do otrzymania specjalnego zasiłku opiekuńczego - a mianowicie przesłanki rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki nad niepełnosprawnym mężem. G. R. ostatnio zatrudniona była w okresie od 29 lipca 1987 r. do 30 września 1993 r. Rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło za wypowiedzeniem przez zakład pracy. Od dnia 8 listopada 1993 r. do dnia 11 lipca 2002 r. była zarejestrowana w Powiatowym Urzędzie Pracy jako osoba bezrobotna. Mąż A. R. został uznany za osobę całkowicie niezdolną do pracy oraz niezdolną do samodzielnej egzystencji od stycznia 2001 r. Jest osobą trwale niezdolną do samodzielnej egzystencji.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty