12.09.2014 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 12 września 2014 r., sygn. I OSK 2538/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Marek Stojanowski, Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek, Sędzia del. WSA Marian Wolanin (spr.), Protokolant starszy asystent sędziego Dorota Kozub - Marciniak, po rozpoznaniu w dniu 12 września 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 20 czerwca 2012 r. sygn. akt II SA/Gl 533/12 w sprawie ze skargi A. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie unieważnienia egzaminu praktycznego na prawo jazdy 1. uchyla zaskarżony wyrok i oddala skargę; 2. odstępuje od zasądzenia na rzecz Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] od A. K. zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 20 czerwca 2012 r., sygn. akt II SA/Gl 533/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach po rozpatrzeniu skargi A. K., uchylił decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] lutego 2012 r., Nr [...] i poprzedzającą ją decyzję Marszałka Województwa [...] z dnia [...] grudnia 2011 r., Nr [...], w przedmiocie unieważnienia egzaminu praktycznego na prawo jazdy.

W uzasadnieniu wyroku wskazano, że decyzją z dnia [...] grudnia 2011 r., Nr [...], Marszałek Województwa [...] unieważnił egzamin praktyczny na prawo jazdy kategorii B, przeprowadzony w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego w [...] w dniu [...] sierpnia 2011 r. z udziałem A. K., stwierdzając, że przeprowadzono go niezgodnie z § 30 ust. 4 pkt 3 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 2005 r. w sprawie szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez kierujących pojazdami, instruktorów i egzaminatorów (Dz.U. Nr 217, poz. 1834, ze zm.), a także z § 12 ust. 3 Instrukcji przeprowadzania egzaminów państwowych na prawo jazdy lub pozwolenie, stanowiącej załącznik nr 5 do powołanego rozporządzenia. W ocenie organu zarejestrowany na płycie DVD przebieg egzaminu potwierdza, że osoba egzaminowana podczas jazdy w ruchu drogowym poruszała się z bardzo małą prędkością, około 30 km/h, wielokrotnie doprowadziła do sytuacji, gdy zgasł jej silnik oraz wykazała brak umiejętności do podejmowania samodzielnych decyzji w ruchu drogowym, gdyż kilkakrotnie zbliżając się do skrzyżowania zatrzymywała pojazd egzaminacyjny w sytuacji, gdy nie było to nakazane znakami drogowymi, czy też sygnałami świetlnymi. Ponadto egzaminowana o godzinie 17:50, tj. w 26 minucie trwania egzaminu nie zatrzymała pojazdu egzaminacyjnego przed sygnalizatorem S-2 z nadawanym sygnałem czerwonym wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki, tym samym nie stosując się do sygnałów świetlnych naruszyła przepisy ruchu drogowego. Wskazany sygnał oznacza, że skręcanie jest dozwolone w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu, jest to jednak dozwolone pod warunkiem, że kierujący zatrzyma się na skrzyżowaniu przed sygnalizatorem i nie spowoduje utrudnienia ruchu innym uczestnikom. Natomiast w zaistniałej sytuacji egzamin powinien zostać przerwany przez egzaminatora. Tymczasem na arkuszu przebiegu egzaminu w pozycji 14 egzaminator uznał wskazane zachowanie za pozytywne. Organ orzekający podkreślił, że powołane okoliczności jednoznacznie wskazują, że egzaminator naruszył zasady egzaminowania i tym samym egzamin został przeprowadzony niezgodnie z przepisami.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne