20.02.2014 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 20 lutego 2014 r., sygn. I OSK 2999/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie : Przewodniczący: Sędzia NSA Marek Stojanowski (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Małgorzata Pocztarek Sędzia WSA del. Dorota Jadwiszczok Protokolant st. asystent sędziego Dorota Kozub-Marciniak po rozpoznaniu w dniu 20 lutego 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej M. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 13 czerwca 2012 r. sygn. akt II SA/Sz 102/12 w sprawie ze skargi M. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] listopada 2011 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia pielęgnacyjnego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie wyrokiem z dnia 13 czerwca 2012 r. sygn. akt II SA/Sz 102/12 oddalił skargę na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] listopada 2011 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Burmistrza Gminy [...] z dnia [...] sierpnia 2011 r. nr [...] o odmowie przyznania M. P. świadczenia pielęgnacyjnego.

Powyższy wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych.

Wnioskiem z dnia 15 lipca 2011 r. M. P. zwrócił się do Ośrodka Pomocy Społecznej w [...] o przyznanie świadczenia pielęgnacyjnego w związku z opieką nad dziadkiem A. K.

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2011 r. Burmistrz Gminy [...] odmówił M. P. przyznania świadczenia pielęgnacyjnego z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością opieki nad dziadkiem A. K., bowiem na podstawie art. 17 ust. 1a ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 139, poz. 992 ze zm.) jest on wyłączony z możliwości ubiegania się o to świadczenie. Organ wskazał, że są osoby spokrewnione z A. K. (córki), na których ciąży względem niego obowiązek alimentacyjny i które w pierwszej kolejności są uprawnione do starania się o świadczenie pielęgnacyjne z tytułu rezygnacji z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania opieki. Nadto organ I instancji zauważył, że wnioskodawca jest studentem I roku studiów stacjonarnych, a codzienne dojazdy na zajęcia na uczelni uniemożliwiają sprawowanie opieki nad osobą niepełnosprawną. Dodał również, że strona nie rezygnuje również z zatrudnienia, gdyż jako student nie jest osobą aktywną zawodowo ze względu na odbywane studia w systemie dziennym.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne