Wyrok NSA z dnia 19 lutego 2014 r., sygn. II OSK 2311/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Zofia Flasińska (spr.) Sędziowie NSA Andrzej Jurkiewicz del. WSA Stanisław Nitecki Protokolant starszy asystent sędziego Elżbieta Granatowska po rozpoznaniu w dniu 19 lutego 2014 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej D. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 czerwca 2012 r. sygn. akt IV SA/Wa 641/12 w sprawie ze skargi D. D. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia [...] lutego 2012 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od D. D. na rzecz Ministra Spraw Wewnętrznych kwotę 250 (dwieście pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 14 czerwca 2012 r., sygn. akt IV SA/Wa 641/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę D. D. na decyzję Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia [...] lutego 2012 r. w przedmiocie odmowy stwierdzenia posiadania obywatelstwa polskiego.
Wyrok ten został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.
Pismem z dnia 12 września 2011 r. D. D. wystąpił do Wojewody Mazowieckiego o stwierdzenie posiadania obywatelstwa polskiego. W dniu [...] grudnia 2011 r. Wojewoda wydał decyzję odmowną. Po rozpatrzeniu odwołania D. D., decyzją z dnia [...] lutego 2012 r. Minister Spraw Wewnętrznych utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję.
Minister ustalił, iż wnioskodawca urodził się jako D. G., syn Z. i P. z domu N., w dniu [...] czerwca 1956 r. w H. Z dniem urodzenia nabył obywatelstwo izraelskie. W 1980 r. dokonał zmiany nazwiska z G. na D., natomiast jego ojciec w dniu [...] października 1964 r. dokonał zmiany imienia z Z. na Z..
Minister wskazał, że dla stwierdzenia czy wnioskodawca posiada obywatelstwo polskie, zgodnie z wyrażoną w art. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o obywatelstwie polskim (Dz. U. Nr 10, poz. 49), zasadą ciągłości obywatelstwa polskiego niezbędne było ustalenie, czy nabył on obywatelstwo polskie i nie utracił go do dnia wydania decyzji. W dacie urodzenia wnioskodawcy obowiązywała ustawa z dnia 19 stycznia 1951 r. o obywatelstwie polskim (Dz. U. Nr 4, poz. 25). Zatem warunkiem nabycia obywatelstwa polskiego przez wnioskodawcę było posiadanie tego obywatelstwa w dacie jego urodzenia co najmniej przez jednego z rodziców (art. 8 w zw. z art. 9 ustawy o obywatelstwie z 1951 r.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty