10.04.2014 Ubezpieczenia

Wyrok NSA z dnia 10 kwietnia 2014 r., sygn. II OSK 2734/12

 

Dnia 10 kwietnia 2014 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Masternak-Kubiak sędzia NSA Wojciech Mazur sędzia del. NSA Janina Kosowska /spr./ Protokolant asystent sędziego Rafał Jankowski po rozpoznaniu w dniu 10 kwietnia 2014 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej ze skargi kasacyjnej Z. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 12 lipca 2012 r. sygn. akt IV SA/Gl 627/11 w sprawie ze skargi Z. W. na decyzję Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach z dnia [...] kwietnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 12 lipca 2012r., sygn. akt. IV SA/Gl 627/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę Z. W. (dalej zwanego skarżącym) na decyzję Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Katowicach z dnia [...] kwietnia 2011r., nr [...], w przedmiocie choroby zawodowej.

Wyrok ten został wydany w następujących okolicznościach faktycznych

i prawnych sprawy:

Rozpoznając sprawę w kolejnym postępowaniu decyzją z dnia [...] kwietnia 2011r. Śląski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Katowicach (dalej zwany organem odwoławczym) utrzymał w mocy decyzję Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bytomiu z dnia [...] marca 2011r. o braku podstaw do stwierdzenia u skarżącego choroby zawodowej, to jest przewlekłej choroby układu ruchu wywołanej sposobem wykonywania pracy - przewlekłego uszkodzenia łąkotki u osób wykonujących pracę w pozycji klęczącej lub kucznej, wymienionej w poz. 19/3 wykazu chorób zawodowych, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009r. w sprawie chorób zawodowych (Dz. U. z 2009r., nr 105, poz. 869). W uzasadnieniu tej decyzji organ odwoławczy wskazał, że przeprowadzone w niniejszej sprawie dochodzenie epidemiologiczne wykazało, że skarżący pracował w okresie od [...]1991r. do [...] 1993r. w Przedsiębiorstwie Robót Górniczych w Bytomiu (zakład zlikwidowany) jako młodszy górnik pod ziemią, gdzie wykonywał prace w pozycji klęczącej. Podał, że skarżący trzykrotnie poddany był specjalistycznym badaniom lekarskim (orzeczenie lekarskie WOMP w Katowicach - Poradnia Chorób Zawodowych w Sosnowcu z dnia 21 sierpnia 2006r. oraz orzeczenia lekarskie Szpitala IMPiZŚ w Sosnowcu z dnia 30 listopada 2006r. i z dnia 13 grudnia 2010r.), po przeprowadzeniu których uznano, że nie ma podstaw do rozpoznania u skarżącego choroby zawodowej wymienionej w poz. 19/3 wykazu chorób zawodowych. Podkreślił, że lekarz specjalista, wydając orzeczenie z dnia [...] grudnia 2010r., uwzględnił wyniki konsultacji ortopedycznej oraz charakter stwierdzonych zmian w układzie kostno-stawowym, uzupełnione dane o narażeniu zawodowym (praca w pozycji klęczącej tylko 3 lata w okresie 1991 - 1993), brak dokumentacji medycznej potwierdzającej występowanie uszkodzenia łąkotki w okresie do roku od ustania narażenia (czyli do września 1994r.). W oparciu o te orzeczenie oraz po przeanalizowaniu całości materiału dowodowego, zwłaszcza oceny narażenia zawodowego, organ odwoławczy nie znalazł podstaw do uwzględnienia odwołania.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne