Wyrok NSA z dnia 14 lutego 2013 r., sygn. II OSK 2535/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Paweł Miładowski Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Stahl (spr.) Sędzia del. NSA Janina Kosowska Protokolant Starszy asystent sędziego Konrad Młynkiewicz po rozpoznaniu w dniu 14 lutego 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej J. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 5 lipca 2012 r., sygn. akt III SA/Lu 260/12 w sprawie ze skargi J. S. na decyzję Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Lublinie z dnia [...] marca 2012 r. nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 5 lipca 2012 r., sygn. akt III SA/Lu 260/12 oddalił skargę J. S. na decyzję Lubelskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Lublinie z dnia [...] marca 2012 r., nr [...] w przedmiocie choroby zawodowej.

W uzasadnieniu wyroku Sąd wskazał, że w związku ze zgłoszeniem podejrzenia choroby zawodowej u J. S. w postaci astmy oskrzelowej, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Lublinie wszczął postępowanie administracyjne, w ramach którego ustalono, że skarżąca była zatrudniona w następujących zakładach pracy:

- od [...] grudnia 1981 r. do [...] listopada 1993 r. w [...] Zakładach Przemysłu [...] S.A. w L. na stanowisku obuwnik;

- od [...] lipca 1997 r. do [...] sierpnia 1997 r. oraz od [...] października 1997 r. do [...] października 1997 w PPHU [...] w B. w charakterze pakowacza artykułów spożywczych;

- od [...] stycznia 1997 r. do [...] marca 1997 r. w [...] Spółdzielni Pracy "P." na stanowisku krawcowej;

- od [...] czerwca 2001 r. do [...] listopada 2001 r. w [...] przy sortowaniu warzyw i owoców w chłodni;

- od [...] stycznia 2003 r. do [...] lutego 2003 r. w "[...]" Import - Eksport przy obsłudze pieca do wypalania ceramiki, pakowaniu, sortowaniu wyrobów.

W toku postępowania administracyjnego skarżąca była badana w Wojewódzkim Ośrodku Medycyny Pracy w Lublinie - Poradnia Chorób Zawodowych, który w dniu [...] stycznia 2011 r. wydał orzeczenie lekarskie nr [...] o braku podstaw do rozpoznania choroby zawodowej. W uzasadnieniu wskazano, że od 2000 r. skarżąca była leczona z powodu przewlekłego spastycznego zapalenia oskrzeli. Początek schorzenia przypadał zatem na okres, kiedy skarżąca nie pracowała zawodowo. W trybie odwoławczym J. S. przeszła badania w Instytucie Medycyny Pracy w Łodzi, który w dniu [...] maja 2011 r. r. wydał orzeczenie lekarskie nr [...] o braku podstaw do stwierdzenia choroby zawodowej. W uzasadnieniu powyższego orzeczenia stwierdzono, że analiza narażenia zawodowego, początku oraz przebiegu klinicznego choroby oraz wyniki wykonanych badań nie dają podstaw do rozpoznania u skarżącej astmy oskrzelowej pochodzenia zawodowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne