18.09.2014 Obrót gospodarczy

Wyrok NSA z dnia 18 września 2014 r., sygn. II GSK 1049/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jan Bała Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska (spr.) Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz Protokolant Anna Ważbińska-Dudzińska po rozpoznaniu w dniu 18 września 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej D. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w O. z dnia 5 marca 2013 r. sygn. akt II SA/Ol 16/13 w sprawie ze skargi D. N. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z dnia [...] października 2012 r. nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od D. N. na rzecz Głównego Inspektora Transportu Drogowego 1.800 (tysiąc osiemset) zł tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w O. wyrokiem z 5 marca 2013 r. (sygn. akt II SA/Ol 16/13) oddalił skargę D. N. na decyzję Głównego Inspektora Transportu Drogowego z [...] października 2012 r., Nr [...] w przedmiocie kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym:

[...] Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego w O., po przeprowadzeniu kontroli w przedsiębiorstwie, decyzją z [...] sierpnia 2012 r., nr [...], wydaną na podstawie art. 92a ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz. U. z 2007 r., Nr 125, poz. 874 ze zm., dalej: ustawa o transporcie drogowym), nałożył na D. N. karę pieniężną w wysokości 15.000,00 zł.

Organ stwierdził, że skarżący dopuścił się szeregu naruszeń przepisów o transporcie drogowym polegających na: skróceniu dziennego czasu odpoczynku, przekroczeniu maksymalnego czasu prowadzenia pojazdu bez przerwy, przekroczeniu maksymalnego dziennego okresu prowadzenia pojazdu, udostępnieniu podczas kontroli w przedsiębiorstwie niepełnych danych o okresach aktywności kierowcy, naruszeniu obowiązku wczytywania danych urządzenia rejestrującego oraz wykonywaniu transportu drogowego bez wymaganej licencji. W odniesieniu do ostatnio wymienionego naruszenia organ pierwszej instancji podał, że z okazanej w toku kontroli dokumentacji wynikało, iż strona legitymuje się zaświadczeniem na krajowe przewozy drogowe na potrzeby własne. W okresie objętym kontrolą przedsiębiorca, na podstawie umowy o współpracy z [...] grudnia 2011 r., zlecił kierowanie pojazdem K. N.. Do kontroli nie okazano jednak licencji na wykonywanie krajowego lub międzynarodowego transportu drogowego rzeczy, co oznacza, że transport ten wykonywany był bez wymaganej licencji.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne