27.11.2014 Podatki

Wyrok NSA z dnia 27 listopada 2014 r., sygn. I GSK 642/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia del. WSA Izabela Najda - Ossowska (spr.) Protokolant Monika Tutak - Rutkowska po rozpoznaniu w dniu 27 listopada 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej B. Spółki z o.o. w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w G. z dnia 28 listopada 2012 r. sygn. akt III SA/Gl 549/12 w sprawie ze skargi B. Spółki z o.o. w C. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] stycznia 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od B. Spółki z o.o. w C. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. kwotę 5400 (słownie: pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Syg akt I GSK 642/13

UZASADNIENIE

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd przebieg postępowania przed organami:

1.1. Wyrokiem z 28 listopada 2012r. sygn. akt. III SA/Gl 549/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w G. oddalił skargę [...] sp. z o.o. w C. (skarżąca) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z [...] stycznia 2012r. w przedmiocie podatku akcyzowego za luty 2005r.

1.2. Przedstawiając stan sprawy Sąd podał, że organ po przeprowadzonej na wniosek Prokuratury Okręgowej w K. kontroli (w związku ze śledztwem w sprawie bezfakturowej sprzedaży rozpuszczalników jako paliw silnikowych lub komponentów), obejmującej okres od września 2004r. do października 2005r. ustalił nieprawidłowości w zakresie rozliczania podatku akcyzowego. Ustalono, że skarżąca w ramach składu podatkowego produkowała rozpuszczalniki, które wykorzystywane zgodnie z przeznaczeniem, ze względu na kod PKWiU, nie są kwalifikowane do wyrobów akcyzowych, natomiast komponenty, tworzące ich skład surowcowy, poza terpentyną i butanolem, zgodnie z załącznikiem nr 2 do ustawy z dnia 23 stycznia 2004r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29 poz. 257 ze zm. dalej u.p.a.) klasyfikowane są do grupy wyrobów akcyzowych zharmonizowanych (poz. 1-12 powyższego załącznika nr 2), które ustawodawca zaliczył do grupy paliw silnikowych (art. 62 ust. 1 pkt 1 u.p.a.). Uzyskane z postępowania karnego ekspertyzy i sprawozdania wykazały, że wskazane rozpuszczalniki mogą być wykorzystywane do produkcji benzyny silnikowej lub dodawane do gotowej benzyny lub mieszane z innym produktem ropopochodnym w celu wytworzenia półproduktu do produkcji benzyny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne