Wyrok NSA z dnia 18 listopada 2014 r., sygn. I GSK 424/13
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Dariusz Dudra Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 4 listopada 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej T. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 31 grudnia 2012 r. sygn. akt I SA/Ke 673/12 w sprawie ze skargi T. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] października 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w K.; 2. zasądza od Dyrektora Izby Celnej w K. na rzecz T. K. 817 (osiemset siedemnaście) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 31 grudnia 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w K. oddalił skargę T. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] października 2012 r. w przedmiocie podatku akcyzowego.
Stan sprawy przyjęty przez Sąd I instancji przedstawiał się następująco:
w dniu 4 stycznia 2007 r. skarżący zgłosił do procedury dopuszczenia do swobodnego obrotu towar w postaci samochodu D. D. dołączając między innymi rachunek sprzedaży z dnia 24 października 2006 r. na kwotę 6.000 USD.
W toku weryfikacji organ celny, na podstawie wyciągu z bazy danych dotyczącego przedmiotowego pojazdu, ustalił, że przeciętna cena hurtowa takiego pojazdu w Ameryce Północnej, w dacie sprzedaży wynosiła 13.710 USD. Dokonując dalszej weryfikacji cen rynkowych eksportu modeli samochodów podobnych do stanowiącego przedmiot zgłoszenia, organ ustalił, że cena sprzedaży takiego samochodu zawierała się w przedziale od 8.995 do 16.988 USD. Organ ustalił również na podstawie informacji uzyskanych od firmy dokonującej sprzedaży samochodu, że wylicytowana cena samochodu wynosiła 13.620 USD. Wobec zaistniałych wątpliwości organ celny wezwał skarżącego do przedłożenia uzupełniających informacji mających uwiarygodnić, że deklarowana wartość celna towaru stanowiła cenę faktycznie zapłaconą lub sumę należną. W odpowiedzi skarżący przedstawił opinię techniczną nr [...] oraz dokument z firmy A. M. Ch.. Rewizja samochodu ujawniła jego uszkodzenia przednich reflektorów, prawego nadkola, uszkodzenia lakieru, wgniecenia drzwi oraz uszkodzenia lewego przedniego koła.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty