04.11.2014 Podatki

Wyrok NSA z dnia 4 listopada 2014 r., sygn. I GSK 1529/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Dariusz Dudra Sędzia del. WSA Henryka Lewandowska-Kuraszkiewicz Protokolant Konrad Piasecki po rozpoznaniu w dniu 4 listopada 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej T. Spółki z o.o. w O. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 6 czerwca 2013 r. sygn. akt I SA/Ke 736/12 w sprawie ze skargi T. Spółki z o.o. w O. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] listopada 2012 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od T. Spółki z o.o. w O. K. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w K. 135 (sto trzydzieści pięć) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w K. wyrokiem z dnia 6 czerwca 2013 r. oddalił skargę T. spółki z o.o. w O. K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] listopada 2012 r. w przedmiocie podatku akcyzowego.

Stan sprawy przyjęty przez Sąd I instancji przedstawiał się następująco:

Decyzją z dnia [...] sierpnia 2012 r. Naczelnik Urzędu Celnego w K. określił skarżącej spółce zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym za styczeń 2008 r. w związku ze sprzedażą 618,09 litrów oleju opałowego bez uzyskania od nabywców stosownych oświadczeń.

Objętą skargą decyzją Dyrektor Izby Celnej w K. utrzymał w mocy rozstrzygnięcie organu I instancji. Organ wskazał, że stwierdzone nieprawidłowości w sprzedaży oleju opałowego na należącej do spółki stacji paliw w miejscowości O. K., dotyczące nie spełnienia warunków określonych w § 4 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 87, poz. 825 ze zm., dalej: rozporządzenie w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego), skutkowały utratą przez skarżącą prawa do zastosowania preferencyjnej stawki podatkowej w podatku akcyzowy i zastosowania stawki w wysokości 2.000 złotych do 1.000 litrów wyrobu określonej w art. 65 ust. 1a pkt 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm., dalej: ustawa o podatku akcyzowym lub u.p.a.). Wskazał również, że na spółce jako sprzedającym olej opałowy z preferencyjną stawką podatku akcyzowego ciążył obowiązek dołączenia do kopii dokumentu sprzedaży oświadczenia zawierającego dane nabywcy. Skarżąca powinna zatem, przez żądanie okazania stosownego dokumentu, zweryfikować rzetelności oświadczenia. Odnosząc się do zarzutu naruszenia art. 64 ustawy o podatku akcyzowym, organ odwoławczy wskazał, że zakupiony przez skarżącą spółkę olej zawierał w cenie zakupu podatek akcyzowy. Spółka żądając określenia ilości oleju opałowego w temperaturze 15o C, powinna prowadzić ewidencję temperatur sprzedawanego oleju opałowego w zależności od temperatury. Skarżąca natomiast nie wiązała sprzedaży ilości oleju opałowego z temperaturą.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne