19.11.2014

Wyrok NSA z dnia 19 listopada 2014 r., sygn. II GSK 1582/13

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Drachal Sędzia NSA Małgorzata Rysz Sędzia del. WSA Zbigniew Czarnik (spr.) Protokolant Patrycja Czubała po rozpoznaniu w dniu 19 listopada 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 7 marca 2013 r. sygn. akt VI SA/Wa 2170/12 w sprawie ze skargi E. K. na decyzję Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa z dnia [...] września 2012 r. nr [...] w przedmiocie uprawnień budowlanych 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w W.; 2. zasądza od E. K. na rzecz Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. (dalej: WSA w W. lub Sąd I instancji) wyrokiem z dnia 7 marca 2013 r. o sygn. akt VI SA/Wa 2170/12, po rozpoznaniu sprawy ze skargi E. K. na decyzję Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (dalej jako Krajowa Komisja Kwalifikacyjna) z dnia [...] września 2012 r., nr [...] o odmowie nadania uprawnień budowlanych, uchylił zaskarżoną decyzję i decyzję organu I instancji, orzekł o niewykonywaniu uchylonych decyzji oraz zasądził od organu na rzecz skarżącego koszty postępowania sądowego.

I

Z uzasadnienia wyroku wynika, że Sąd I instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.

Decyzją z dnia [...] września 2012 r. Krajowa Komisja Kwalifikacyjna działając na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2013 r., poz. 267 ze zm.) utrzymała w mocy decyzję Z. Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa w Sz. z dnia [...] maja 2012 r. o odmowie nadania E. K. uprawnień budowlanych do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń w specjalności konstrukcyjno-budowlanej bez przeprowadzania egzaminu. Z uzasadnienia decyzji organu odwoławczego wynika, że książka praktyki zawodowej strony była niezgodna z treścią § 5 ust. 3 i 4 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 18 maja 2005 r. w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (Dz. U. Nr 96, poz. 817), dalej: rozporządzenie MI z dnia 18 maja 2005 r., przez co praktyka została udokumentowana w sposób naruszający wskazane przepisy, a to z kolei skutkowało odmową nadania uprawnień budowlanych bez przeprowadzania egzaminu. Organ II instancji stwierdził, że skoro strona uzyskała wymagane wykształcenie przed dniem 1 stycznia 2006 r. i przed tą datą rozpoczęła praktykę zawodową, to na mocy art. 5 ustawy z dnia 28 lipca 2005 r. o zmianie ustawy - Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 163, poz. 1364), dalej: ustawa zmieniająca p.b. do wniosku miały zastosowanie przepisy dotychczasowe, a więc rozporządzenie MI z dnia 18 maja 2005 r., obowiązujące od 3 lipca 2005 r. Zatem książka praktyki zawodowej strony powinna odpowiadać przepisom tego rozporządzenia co najmniej od 3 lipca 2005 r., a dla oceny wniosku strony nie miała znaczenia data opieczętowania tej książki.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty