Wyrok NSA z dnia 4 kwietnia 2014 r., sygn. I GSK 1004/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Jagielska Sędziowie NSA Ludmiła Jajkiewicz (spr.) del. NSA Jan Grzęda Protokolant Michał Stępkowski po rozpoznaniu w dniu 4 kwietnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w L. z dnia 5 stycznia 2011 r. sygn. akt I SA/Lu 792/10 w sprawie ze skargi M. P. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] maja 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od M. P. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w B. kwotę 5400 (pięć tysięcy czterysta) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w L. wyrokiem z dnia 5 stycznia 2011 r. sygn. akt I SA/Lu 792/10 uchylił w części obejmującej okresy rozliczeniowe od stycznia do kwietnia 2004 r. zaskarżoną przez M. P. decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. P. z dnia [...] maja 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za poszczególne miesiące 2004 r., natomiast w pozostałym zakresie skargę oddalił i orzekł o niewykonalności zaskarżonej decyzji w uchylonej części.
Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia:
Z ustaleń organu wynikało, że podatnik (prowadzący działalność gospodarczą pod firmą D.) w 2004 r. sprzedawał olej opałowy do celów opałowych i do dalszej odsprzedaży na cele opałowe na rzecz osób fizycznych i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą. W roku objętym niniejszym postępowaniem podatkowym zakupił 3.732.119 litrów oleju opałowego z czego sprzedał w 2004 r. łącznie 3.727.617 litrów, w tym 2.549.896 litrów osobom fizycznym, które nie prowadziły działalności gospodarczej. Organ ustalił również, że podatnik nie prowadził ewidencji magazynowej, a olej opałowy sprzedawany był bezpośrednio z cysterny samochodowej. Sprzedaż oleju opałowego osobom fizycznym, nieprowadzącym działalności gospodarczej, była dokumentowana paragonami fiskalnymi, do których dołączano oświadczenia nabywców o przeznaczeniu oleju opałowego na cele grzewcze. W związku z tą sprzedażą podatnik korzystał w 2004 r. z obniżonej stawki podatku akcyzowego. W 2004 r. podatnik wystawił łącznie 881 paragonów fiskalnych sprzedaży oleju opalowego, do których dołączono oświadczenia o przeznaczeniu na cele grzewcze. W wyniku weryfikacji dołączonych do paragonów oświadczeń o przeznaczeniu oleju opałowego stwierdzono nieprawidłowości w postaci: braku możliwości odczytania danych, tj. nazwiska nabywcy, nazwy miejscowości, braku daty, braku ilości zakupionego oleju opałowego, braku daty wystawienia oświadczenia i braku wskazania rodzaju i typu urządzenia grzewczego. Po sprawdzeniu czy wymienione w oświadczeniach osoby zamieszkiwały pod wskazanym adresem i czy podane numery PESEL odpowiadają danym osobowym zawartym w oświadczeniach z 1658 osób poddanych weryfikacji w Terenowej Bazie Danych dane jedynie 45 osób zostały potwierdzone, zaś dane pozostałych osób były fikcyjne. Natomiast po zweryfikowaniu 861 osób, których dane zostały ujawnione w oświadczeniach dołączonych do paragonów fiskalnych, w zakresie miejsca zamieszkania nabywcy i posiadania nieruchomości pod wskazanym adresem, urzędy potwierdziły dane 28 osób. Osoby, których dane zostały w procesie weryfikacji potwierdzone, kupiły od podatnika w 2004 r. 129.095 litrów oleju opałowego na cele opałowe. Pozostała część sprzedaży oleju opałowego została dokonana na rzecz osób fizycznych, których dane nie zostały potwierdzone. Urzędy miast i gmin oraz Oddział Dokumentacji Skarbowej nie potwierdziły danych 836 osób figurujących w oświadczeniach, których dotyczyły potwierdzenia zakupu 2.419.101 litrów oleju opałowego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty