25.09.2014 Podatki

Postanowienie NSA z dnia 25 września 2014 r., sygn. I FZ 357/14

Wstrzymanie wykonania aktu

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Sędzia NSA Grażyna Jarmasz, , , po rozpoznaniu w dniu 25 września 2014 r. na posiedzeniu niejawnym w Izbie Finansowej zażalenia B. Z. na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 15 lipca 2014 r. sygn. akt III SA/Wa 1855/14 w zakresie odmowy wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji w sprawie ze skargi B. Z. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 7 kwietnia 2014 r., nr [...] w przedmiocie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności byłego członka zarządu wraz ze spółką oraz pozostałym członkiem zarządu za zaległości podatkowe spółki w podatku od towarów i usług za miesiące od lipca do grudnia 2008 r. postanawia oddalić zażalenie.

Uzasadnienie

I FZ 357/14

UZASADNIENIE

Zaskarżonym postanowieniem z dnia 15 lipca 2014 r., sygn. akt III SA/Wa 1855/14, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie odmówił wstrzymania wykonania zaskarżonej przez B. Z. decyzji Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 7 kwietnia 2014 r. w przedmiocie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności byłego członka zarządu wraz ze spółką i drugim członkiem zarządu za zaległości podatkowe spółki w podatku od towarów i usług za miesiące od lipca do grudnia 2008 r.

W uzasadnieniu postanowienia Sąd pierwszej instancji wskazał, że skarżący swój wniosek uzasadnił przede wszystkim znacznym prawdopodobieństwem uchylenia decyzji i zainicjowaniem postępowania o stwierdzenie nieważności zaskarżonej decyzji, przedstawiając nadto zarzuty dotyczące zastosowania art. 108 ustawy o podatku od towarów i usług, jak i podnosząc, że nie posiada majątku, który wystarczyłby na pokrycie nawet 1% zobowiązań spółki, a zatem próba wyegzekwowania od niego pełnej kwoty całkowicie i trwale pozbawi go środków do życia. Konfrontując taką treść wniosku z brzmieniem art. 61 § 1 i 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm., dalej jako "P.p.s.a.") Wojewódzki Sąd Administracyjny uznał, że skarżący nie wykazał, iż wykonanie zaskarżonej decyzji wyrządzi znaczną szkodę lub spowoduje dla niego trudne do odwrócenia skutki, gdyż wskazanie, że wykonanie decyzji pozbawi stronę środków do życia, nie zostało poparte żadnymi argumentami. Sąd podkreślił, że kwestia wysokości zobowiązania przeniesionego na skarżącego jako byłego członka zarządu nie może być sama w sobie przesłanką wstrzymania wykonania zaskarżonego aktu, wyegzekwowanie należności pieniężnej z samej swej istoty nie może być bowiem uznane za okoliczność powodującą trudne do odwrócenia skutki, gdyż w przypadku uchylenia decyzji wyegzekwowana należność zostanie skarżącemu zwrócona. Sąd zaznaczył też, że rozstrzygając w przedmiocie wstrzymania wykonania decyzji nie może oceniać zasadności skargi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty