23.09.2014

Wyrok NSA z dnia 23 września 2014 r., sygn. II FSK 2141/12

Fakty powszechnie znane, to okoliczności, zdarzenia, czynności lub stany, które powinny być znane każdemu rozsądnemu i mającemu doświadczenie życiowe człowiekowi. Chodzi więc o wydarzenia historyczne, polityczne, zjawiska przyrodnicze, procesy ekonomiczne lub zdarzenia normalnie i zwyczajnie zachodzące w określonym miejscu i czasie. Za fakty powszechnie znane mogą uznane tylko te, które odpowiadają rzeczywistości, przy czym kryterium oceny, czy dany fakt ma charakter faktu notorycznego musi być obiektywne, a nie subiektywne.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Beata Cieloch (sprawozdawca), Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędzia del. WSA Marek Olejnik, Protokolant Anna Rembowska, po rozpoznaniu w dniu 23 września 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. C.-P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 29 marca 2012 r. sygn. akt III SA/Po 945/11 w sprawie ze skargi M. C.-P. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kaliszu z dnia 24 października 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku rolnego za 2011 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

I.1. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 29 marca 2012 r., sygn. akt III SA/Po 945/11, oddalił skargę M. C. ( dalej: Skarżąca) na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 24 października 2011 r., w przedmiocie uchylenia postanowienia dotyczącego odmowy wszczęcia postępowania w sprawie podatku rolnego na 2011 r. i przekazania sprawy do ponownego rozpatrzenia.

I.2. Z przedstawionego przez Sąd stanu faktycznego wynikało, że wnioskiem z dnia 23 lutego 2011r. S. [...] D. zwrócił się do Wójta Gminy S. o wydanie na niego decyzji podatkowej od gospodarstwa rolnego, które prowadzi na terenie wsi B. twierdząc, że jest posiadaczem samoistnym tego gospodarstwa.

Postanowieniem z dnia 4 sierpnia 2011r. Wójt Gminy odmówił wszczęcia postępowania w ww. sprawie. W uzasadnieniu orzeczenia podkreślił, iż stosowanie do art. 165a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacji podatkowej (t.j. Dz.U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm., dalej O.p.) gdy żądanie, o którym mowa w art. 165 zostało wniesione przez osobę niebędącą stroną lub z jakichkolwiek innych przyczyn postępowanie nie może być wszczęte, organ podatkowy wydaje postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania. Zdaniem organu, ze złożonego wniosku wynikało, że strona żąda wydania decyzji podatkowej na 2011 r., natomiast z ewidencji gruntów i budynków wynika, iż faktycznie właścicielem tych gruntów jest Skarżąca - M. C. Podstawą dla organu podatkowego do ustalenia ww. podatku jest stan faktyczny i prawny gruntów i budynków wynikający z ewidencji. Dodatkowo organ zwrócił uwagę na treść rozstrzygnięć sądów powszechnych: Sądu Okręgowego w Kaliszu z 28 czerwca 2005r. ( sygn. akt IC 195/95), Sądu Apelacyjnego w Łodzi z 05 grudnia 2006r. ( sygn. akt IA Ca 1319/05) jak też Sądu Okręgowego w Kaliszu z dnia 28 czerwca 2005r. ( sygn. akt IC 195/05), a także protokołu Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Ostrowie Wielkopolskim z dnia 16 października 2008 r. w sprawie przymusowego wydania nieruchomości i ruchomości oraz opróżnienia pomieszczeń. Z dokumentów tych zdaniem organu wynikało, iż nieruchomość ma właściciela i to on zobowiązany jest do zapłaty podatku.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne