03.12.2014 Podatki

Wyrok NSA z dnia 3 grudnia 2014 r., sygn. II FSK 2645/14

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Krzysztof Winiarski (sprawozdawca), Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak, Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Protokolant Dorota Rembiejewska, po rozpoznaniu w dniu 19 listopada 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 18 kwietnia 2012 r. sygn. akt I SA/Lu 794/11 w sprawie ze skargi S. R. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie z dnia 14 października 2011 r. nr [...] w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych za 2009 r. od dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Lublinie, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie na rzecz S. R. kwotę 7231 (słownie: siedem tysięcy dwieście trzydzieści jeden) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 18 kwietnia 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, w sprawie o sygn. akt I SA/Lu 794/11, oddalił skargę S. R. - nazywanej dalej "Skarżącą", na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 14 października 2011 r. w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od osób fizycznych od dochodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów za 2009 r.

W uzasadnieniu wyroku przedstawiony został stan faktyczny sprawy, z którego wynika, że decyzją z dnia 14 października 2011r., Dyrektor Izby Skarbowej w L. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w K. z dnia 21 stycznia 2011r., ustalającą podatniczce wysokość zobowiązania w zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych od przychodów nieznajdujących pokrycia w ujawnionych źródłach przychodów za 2009 r. w wysokości 346.018 zł.

Organ odwoławczy wskazał, iż w oparciu o możliwy do uzyskania materiał dowodowy, zakwestionowano możliwość uzyskania z tytułu uprawy malin i aronii, dochodów w wysokości około 55.555 DEM. każdego roku w okresie od 1970 r. do 1995 r., co łącznie dało kwotę około 1.444.430 DEM. Zarówno podatniczka, jak i jej małżonek nie przedstawili jakichkolwiek dokumentów potwierdzających uzyskiwanie deklarowanych dochodów. Dochody uzyskane z upraw w latach 1969-1991, nie pochodziły ze źródła uprzednio opodatkowanego, bądź zwolnionego od opodatkowania, nie posiadały koniecznego do ich uwzględnienia waloru "legalności". Uprawa krzewów jagodowych w rozmiarach przekraczających 0,40 ha z mocy obowiązujących przepisów, stanowiła działy specjalne produkcji rolnej i z tego tytułu podlegała opodatkowaniu. Nadto, H. R. w swoim oświadczeniu wprost wskazał, iż nigdzie nie zgłaszał prowadzenia obrotu sadzonkami malin, nie dokonywał kontraktacji malin, nie zgłaszał prowadzenia działów specjalnych produkcji rolnej oraz nie płacił podatku z tego tytułu. Płacił jedynie podatek rolny w Urzędzie Gminy w U. Późniejsze odmienne wyjaśnienia podatników, nie poparte dowodami organ odwoławczy uznał za próbę zdezawuowania treści wynikającej wprost z oświadczenia podatnika.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne