Wyrok NSA z dnia 3 grudnia 2014 r., sygn. II FSK 2303/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka (sprawozdawca), Jolanta Sokołowska, Sędzia WSA (del.), Protokolant Dorota Rembiejewska, po rozpoznaniu w dniu 3 grudnia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej B. [...] S.A. w P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 16 maja 2012 r. sygn. akt I SA/Po 323/12 w sprawie ze skargi B. [...] S.A. w P. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 2011 r. nr ILPB2/415-966/11-5/WS w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) uchyla zaskarżony wyrok w całości, 2) uchyla zaskarżoną interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 2011 r. nr ILPB2/415-966/11-5/WS, 3) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz B. [...] S.A. w P. kwotę 820 (słownie: osiemset dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 16 maja 2012 r., sygn. akt I SA/Po 323/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę B.[...] S.A. w P. (dalej: "skarżąca") na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu, wydaną z upoważnienia Ministra Finansów, z dnia 9 grudnia 2011 r., nr ILPB2/415-966/11-5/WS w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Rozstrzygnięcie to zapadło w następującym, przyjętym przez Sąd pierwszej instancji, stanie faktycznym:
W dniu 28 września 2011 r. został złożony przez skarżącą Spółkę wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odkupienia jednostek uczestnictwa nabytych przez podatnika w drodze dziedziczenia. W opisie zdarzenia przyszłego wskazano, że w ramach prowadzonej przez Spółkę działalności występują przypadki, gdy jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych zarządzanych przez Spółkę, dziedziczone są przez spadkobierców uczestników funduszy inwestycyjnych (osoby fizyczne). Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 maja 2004 r. o funduszach inwestycyjnych jednostki uczestnictwa podlegają dziedziczeniu. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn wartość jednostki uczestnictwa podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn na zasadach przewidzianych w tej ustawie. Po uzyskaniu stwierdzenia nabycia spadku, spadkobiercy uczestnika składają zlecenie odkupienia jednostek uczestnictwa w rozumieniu ustawy o funduszach inwestycyjnych. W wyniku realizacji zlecenia odkupienia fundusz inwestycyjny dokonuje odkupienia jednostek uczestnictwa w liczbie nabytych w drodze spadku według ceny jednostki uczestnictwa obowiązującej w dniu realizacji zlecenia. Odkupywane jednostki uczestnictwa nabyte były uprzednio przez spadkodawców po uiszczeniu przez nich ceny zakupu wynikającej z wyceny jednostek uczestnictwa obowiązującej w dniu ich nabywania. W momencie realizacji zlecenia odkupienia złożonego przez spadkobiercę cena odkupywanych jednostek może być niższa, wyższa lub równa cenie jednostek udziałowych obowiązującej w dniu ich nabycia przez spadkodawcę. W związku z tym, że zarządzane przez wnioskodawcę fundusze inwestycyjne stanowią fundusze kapitałowe w rozumieniu art. 5a pkt 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 ze zm.), powoływanej dalej jako: "u.p.d.o.f.", z tytułu odkupu jednostek uczestnictwa powstaje dochód z tytułu udziału w funduszach kapitałowych, o którym mowa w art. 30a ust. 1 pkt 5 u.p.d.o.f. Zgodnie z art. 41 ust. 4 w związku z ust. 1 oraz z art. 30a ust. 1 pkt 5 u.p.d.o.f. od uzyskanego dochodu powstaje obowiązek potrącenia przez płatnika (którym jest fundusz inwestycyjny) 19% zryczałtowanego podatku dochodowego. Zgodnie z podejściem stosowanym aktualnie przez wnioskodawcę (które uznać należy za niekorzystne dla spadkobierców uczestników funduszy inwestycyjnych) 19% zryczałtowany podatek dochodowy obliczany jest od pełnej wartości odkupywanych jednostek uczestnictwa z dnia ich odkupienia przez spadkobiercę, bez pomniejszania o koszt nabycia jednostek uczestnictwa poniesiony przez spadkodawcę. Do kosztów uzyskania przychodu z tego tytułu zaliczona może być jedynie pobrana przez fundusz ewentualna opłata manipulacyjna związania z odkupieniem jednostek uczestnictwa.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty