Wyrok NSA z dnia 14 października 2014 r., sygn. II FSK 2483/12
Zaliczenia dobrowolnej wpłaty podatnika na poczet zaległości podatkowych, nie można utożsamiać z egzekucją zobowiązania podatkowego, do którego to pojęcia odwołuje się art. art. 70 § 8 Ordynacji podatkowej, albowiem dobrowolna wpłata nie jest czynnością w postaci zastosowania środka egzekucyjnego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Maciej Jaśniewicz, Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia NSA Antoni Hanusz (sprawozdawca), Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 14 października 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie z dnia 16 maja 2012 r., sygn. akt I SA/Ol 186/12 w sprawie ze skargi P. P. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie z dnia 2 lutego 2012 r., nr [...] w przedmiocie zaliczenia wpłaty na poczet zaległości w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1999 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. P. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrokiem z dnia 16 maja 2012 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie, w sprawie o sygn. akt I SA/Ol 186/12, oddalił skargę P. P. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w Olsztynie z dnia 2 lutego 2012 r. w przedmiocie zaliczenia wpłaty na poczet zaległości w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1999 r. Z uzasadnienia wyroku Sądu pierwszej instancji wynika, że Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie decyzją z dnia 17 października 2005 r. uchylił w całości decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w O. z dnia 4 czerwca 2004 r. i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. W związku z uchyleniem powyższej decyzji, Naczelnik Urzędu Skarbowego w B. postanowieniem z dnia 4 listopada 2005 r. umorzył postępowanie egzekucyjne prowadzone w oparciu o tytuły wykonawcze z dnia 23 lipca 2007 r. W wyniku ponownego rozpatrzenia sprawy Dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej w O., decyzją z dnia 27 stycznia 2006 r. określił skarżącemu zobowiązanie w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1999 r. w wysokości 65.482,80 zł. Nie godząc się z powyższym rozstrzygnięciem skarżący wniósł odwołanie od tej decyzji. Dyrektor Izby Skarbowej w Olsztynie Ośrodek Zamiejscowy w E., decyzją z dnia 20 kwietnia 2007 r. utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w O. z dnia 27 stycznia 2006 r. Powyższe rozstrzygnięcie spowodowało powstanie zaległości podatkowej w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1999 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w B. wystawił w dniu 22 lutego 2006 r. tytuł wykonawczy na podstawie którego prowadzone jest postępowanie egzekucyjne zmierzające do przymusowego wyegzekwowania powyższych zaległości podatkowych. W uzasadnieniu organ podniósł, że zaległości podatkowe w podatku dochodowym od osób fizycznych za 1999 r. nie uległy przedawnieniu. Bieg terminu przedawnienia zobowiązań skarżącego został przerwany wskutek zastosowania środka egzekucyjnego w postaci ustanowienia hipoteki przymusowej zwykłej na nieruchomości skarżącego. Odnosząc się do zarzutów dotyczących wszczęcia postępowania podatkowego, organ drugiej instancji podkreślił, że postanowienie o zaliczeniu wpłaty jest aktem formalnym, nie przesądzającym o istnieniu zaległości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty