Wyrok NSA z dnia 21 lutego 2014 r., sygn. I FSK 153/13
Struktura działu 3 CN jednoznacznie bowiem wskazuje, że wyróżnikiem, który pozwala na objęcie tym działem wskazanych w nim towarów, jest ich przydatność do spożycia przez ludzi.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Roman Wiatrowski (sprawozdawca), Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia NSA Danuta Oleś, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 21 lutego 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 4 października 2012 r., sygn. akt I SA/Go 422/12 w sprawie ze skargi D. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 25 kwietnia 2012 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2006 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od D. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Z. kwotę 500 (słownie: pięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
1. Wyrok Sądu pierwszej instancji i przedstawiony przez ten Sąd tok postępowania przed organami podatkowymi.
1.1. Wyrokiem z 4 października 2012 r., sygn. akt: I SA/Go 422/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim oddalił skargę D.K. ("strona", "skarżący") na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 25 kwietnia 2012 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2006 r.
1.2. Przedstawiając stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że przyczyną wydania decyzji w przedmiotowej sprawie było zakwestionowanie przez organy zastosowania przez skarżącego dla sprzedawanego towaru - żywych larw wodzienia - symbolu PKWiU oraz stawki podatku od towarów i usług.
Pismem z dnia 18 października 2011 r. skarżący wniósł zastrzeżenia do protokołu kontroli z dnia 4 października 2011 r. W ocenie strony właściwym i prawidłowym kodem PKWiU stosowanym dla żywych larw wodzienia, w stanie prawnym przed wprowadzeniem w życie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. był kod PKWiU 05.00.23-00.90, zaś od momentu jego wprowadzenia - kod PKWiU 03.00.42.0. Zatem dla obu tych pozycji w kontrolowanym okresie obowiązującą stawką podatku VAT była stawka w wysokości 3%. Odpowiadając na powyższe zastrzeżenia, organ podatkowy nie podzielił stanowiska strony.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
