29.01.2014 Podatki

Wyrok NSA z dnia 29 stycznia 2014 r., sygn. I FSK 300/13

Art. 87 ust. 2 ustawy o VAT ma charakter kompletny i jest przepisem szczególnym, który ma zastosowanie w podatku od towarów i usług. A mianowicie daje podstawę do przedłużenia terminu do zwrotu podatku oraz wypłatę odsetek w przypadku bezzasadności przedłużenia zwrotu. Zatem brak podstaw, aby w rozpatrywanej sprawie stosować wykładnię systemowa zewnętrzną, tj. przepisy Ordynacji podatkowej dotyczące nadpłaty.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Artur Mudrecki (sprawozdawca), Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Marek Kołaczek, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 29 stycznia 2014 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej A. Sp. z o. o. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 21 listopada 2012 r. sygn. akt III SA/Wa 200/12 w sprawie ze skargi A. Sp. z o. o. z siedzibą w W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 14 listopada 2011 r. nr [...] w przedmiocie przedłużenia terminu zwrotu różnicy podatku od towarów i usług za kwiecień i maj 2006 r. do czasu zakończenia czynności sprawdzających 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od A. Sp. z o. o. z siedzibą w W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji

Wyrokiem z dnia 21 listopada 2012r., sygn. akt III SA/Wa 200/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 14 listopada 2011 r.

2. Przedstawiony przez Sąd pierwszej instancji tok postępowania

2.1. Skarżąca Spółka złożyła za miesiące kwiecień i maj 2006 r. deklaracje VAT-7, w których wykazała kwoty nadwyżki podatku naliczonego do zwrotu bezpośredniego.

Spółka otrzymała zwrot kwot wykazanych w tych deklaracjach. Następnie Spółka złożyła deklaracje korygujące za kwiecień i maj 2006 r., w których wykazała niższe kwoty nadwyżki podatku naliczonego do zwrotu bezpośredniego od kwot wykazanych w pierwotnych deklaracjach. Spółka zwróciła organowi części otrzymanych kwot zwrotu podatku za kwiecień i maj 2006 r., o które kwoty te zostały zawyżone w pierwotnych deklaracjach. Po zwróceniu części kwot zwrotu przez Spółkę, kwoty faktycznie otrzymane przez Spółkę były zgodne z kwotami nadwyżki podatku naliczonego do zwrotu wykazanymi w deklaracjach korygujących za kwiecień i maj 2006 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne