Wyrok NSA z dnia 19 września 2013 r., sygn. II OSK 998/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Stahl Sędziowie Sędzia NSA Leszek Kamiński Sędzia del. NSA Roman Ciąglewicz (spr.) Protokolant sekretarz sądowy Agnieszka Chustecka po rozpoznaniu w dniu 19 września 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 6 grudnia 2011r. sygn. akt II SA/Bd 936/11 w sprawie ze skargi K. S. na decyzję Wojewody Kujawsko-Pomorskiego z dnia [...] czerwca 2011r. nr [...] w przedmiocie pozwolenia na budowę oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 6 grudnia 2011 r., sygn. akt II SA/Bd 936/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy, oddalił skargę K. S. na decyzję Wojewody Kujawsko-Pomorskiego, z dnia [...] czerwca 2011 r., nr [...], w przedmiocie pozwolenia na budowę.
Wyrok ten został wydany w następujących okolicznościach sprawy.
Decyzją z dnia [...] marca 2011 r., nr [...], znak: [...], Starosta N., na podstawie art. 28, art. 33 ust. 1, art. 34 ust. 4, art. 36 i art. 82 ust. 2 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623), zatwierdził projekt budowlany i udzielił inwestorowi - J. M. - pozwolenia na rozbudowę budynku mieszkalnego na działce nr [...], w miejscowości O., gmina N. nad N.. Ustalił, iż projekt budowlany z dnia [...] marca 2009 r. opracowany przez R. H., posiadającego uprawnienia budowlane, jest zgodny z decyzją Burmistrza Miasta i Gminy N. nad N. o warunkach zabudowy, nr [...], z dnia [...] listopada 2007 r., znak: [...]. Ponadto, projekt ten jest zgodny z postanowieniem Sądu Rejonowego w N. nad N. z dnia [...] czerwca 2010 r., sygn. akt [...], w którym określono zakres prac do wykonania dla każdej ze stron postępowania. Wykonanie robót budowlanych będzie stanowiło później podstawę do wyodrębnienia samodzielnych lokali mieszkalnych.
Odwołanie wniosła K. S. - współwłaścicielka działki nr [...] w O. Odwołująca się stwierdziła, że w postanowieniu wstępnym z dnia [...] czerwca 2010 r., Sąd Rejonowy w N. nad N. upoważnił współwłaściciela nieruchomości J. M. do wykonania m.in. robót adaptacyjnych niezbędnych do wyodrębnienia lokali w budynku mieszkalnym położonym w O., działka nr [...]. Zdaniem odwołującej się, postanowienie Sądu mówi wyraźnie o wykonaniu podpiwniczonej przybudówki, która miałaby mieścić m.in. piwnicę, kotłownię i wejście do budynku, tymczasem J. M. zamierza rozbudować istniejący budynek mieszkalny również poprzez "rozbudowę wzwyż". Postanowienie wstępne ma poprzedzać zarówno fizyczny podział nieruchomości, jak również podział do używania przez poszczególnych współwłaścicieli. Rozbudowa budynku, w formie usankcjonowanej zaskarżonym pozwoleniem na budowę, uniemożliwi podział wspólnego podwórka do używania w sposób dający współwłaścicielom prawo swobodnego korzystania z nieruchomości. Współwłaścicielka zauważyła również, iż postanowienie Sądu wyraźnie odnosi się do konkretnego projektu budowlanego, tymczasem projekt przedstawiony przez J. M. do zatwierdzenia przez Starostę, z uwagi na nieprawidłowości, wymagał modyfikacji, w szczególności w zakresie dostosowania inwentaryzacji do stanu faktycznego. Jej zdaniem, rozbudowa budynku w sposób wskazany w zaskarżonej decyzji pogłębi konflikt istniejący pomiędzy współwłaścicielami nieruchomości. Zarzuciła, że Starosta nie wyjaśnił wszelkich wątpliwości, gdyż przeprowadzenie jednej wizji lokalnej nie jest wystarczające.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty