Wyrok NSA z dnia 13 czerwca 2013 r., sygn. I OSK 75/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz (spr.) Sędziowie NSA Małgorzata Masternak - Kubiak del. WSA Mirosława Pindelska Protokolant asystent sędziego Justyna Rosińska po rozpoznaniu w dniu 13 czerwca 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A.W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 4 listopada 2011 r. sygn. akt II SA/Sz 791/11 w sprawie ze skargi A.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na badania lekarskie oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 4 listopada 2011 r., sygn. akt II SA/Sz 791/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę A.W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie skierowania na badania lekarskie.
Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Pismem z dnia 15 grudnia 2010 r., skierowanym do Starosty Kamieńskiego, Prokurator Prokuratury Rejonowej w S. złożył wniosek o wszczęcie postępowania administracyjnego w przedmiocie skierowania A.W. na badania lekarskie w celu stwierdzenia istnienia lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami.
Decyzją z dnia [...] maja 2011 r. Starosta Kamieński orzekł o skierowaniu A.W. posiadającego uprawnienia do kierowania w zakresie prawa jazdy kategorii A, B, B+E, C, C+E, D, D+E na badania lekarskie w związku z informacją o zastrzeżeniach co do stanu zdrowia mogących powodować niezdolność do prowadzenia pojazdu.
Na skutek wniesionego przez A.W. odwołania Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S. decyzją z dnia [...] czerwca 2011 r., utrzymało w mocy decyzję organu I instancji.
W uzasadnieniu decyzji Kolegium wyjaśniło, że przeprowadzenie badania pozwoli na wyjaśnienie wpływu uzależnienia strony od alkoholu na możliwość kierowania pojazdami silnikowymi, w szczególności na jego sprawność w prowadzeniu samochodu, zdolność rozpoznania sytuacji na drodze oraz prawidłowej jej oceny. Wskazując na przepis art. 122 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2003 r. Nr 58, poz. 515 ze zm.) podniesiono, że okolicznością, która z dużym prawdopodobieństwem wskazuje na istotne zmniejszenie się sprawności kierującego pojazdem, jest przeprowadzone przez biegłych lekarzy psychiatrów badanie stwierdzające uzależnienie od alkoholu, na co dowodem jest wypis z opinii sądowo-psychiatrycznej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty