Wyrok NSA z dnia 23 maja 2013 r., sygn. II OSK 235/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Dałkowska-Szary Sędziowie Sędzia NSA Leszek Kamiński Sędzia del.WSA Tamara Dziełakowska(spr) Protokolant sekretarz sądowy Katarzyna Wielgosz po rozpoznaniu w dniu 23 maja 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skarg kasacyjnych B. N. i A. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 19 października 2011 r. sygn. akt II SA/Sz 490/11 w sprawie ze skargi B. N. i A. N. na postanowienie Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Szczecinie z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu 1. oddala skargi kasacyjne 2. prostuje wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 19 października 2011 roku sygn. akt II SA/Sz 490/11 w ten sposób że w miejsce "na decyzję" wpisuje " na postanowienie".
Uzasadnienie
Przedmiotem skarg kasacyjnych jest wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 19 października 2011 r., sygn. akt II SA/Sz 490/11, którym oddalono skargę B. N. i A. N. na postanowienie Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Szczecinie z dnia [...] marca 2011 r. w przedmiocie nałożenia na skarżących kary z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu budowlanego.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach:
Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w M. postanowieniem z [...] lutego 2005 r. wymierzył skarżącym karę z tytułu nielegalnego użytkowania obiektu budowlanego w wysokości 75 000 zł (siedemdziesięciu pięciu tysięcy złotych). W uzasadnieniu postanowienia organ wskazał, że na podstawie udzielonego w dniu 21 lutego 2003 r. pozwolenia na budowę skarżący wybudowali budynek usługowo-mieszkalny z garażem w miejscowości B. przy ul. R. [...]. Decyzja o pozwoleniu na budowę zobowiązywała skarżących do uzyskania pozwolenia na użytkowanie. W wyniku przeprowadzonej w dniu 3 lutego 2005 r. kontroli stwierdzono, że inwestorzy bez wymaganej w tym przedmiocie decyzji przystąpili do użytkowania dwóch lokali użytkowych usytuowanych na parterze budynku. W tych okolicznościach organ uznał, że nastąpiło naruszenie art. 55 Prawa budowlanego, co uzasadniało wymierzenie kary przewidzianej w art. 57 ust. 7 tej ustawy. Jej wysokość ustalono stosownie do art. 59 f Prawa budowlanego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty