Wyrok NSA z dnia 23 stycznia 2013 r., sygn. I OSK 1827/12
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Joanna Banasiewicz Sędziowie: Sędzia NSA Monika Nowicka (spr.) Sędzia del. WSA Zbigniew Ślusarczyk Protokolant st. inspektor sądowy Tomasz Zieliński po rozpoznaniu w dniu 23 stycznia 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej A. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 28 marca 2012 r. sygn. akt I SA/Wa 1961/11 w sprawie ze skargi A. G. na uchwałę Zarządu Dzielnicy [...] W. z dnia [...] czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zakwalifikowania do zawarcia umowy najmu oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 28 marca 2012 r. (sygn. akt I SA/Wa 1961/11) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę A. G. na uchwałę Zarządu Dzielnicy M. [...] W. z dnia [...] czerwca 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zakwalifikowania do zawarcia umowy najmu lokalu.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
Uchwałą Zarządu Dzielnicy M. [...] W. z dnia [...] czerwca 2011 r. nr [...] negatywnie rozpatrzono wniosek A. G. o zakwalifikowanie jej kandydatury do zawarcia umowy najmu dotyczącego opróżnionego pokoju o powierzchni [...] m2, w zajmowanym przez stronę lokalu mieszkalnym nr [...], znajdującym się przy ul. P. [...] w W.. Z akt sprawy wynikało, iż A. G. od wielu lat mieszka wraz z rodziną we wspomnianym lokalu z tym, ze zajmuje jedynie jeden z pokoi, o powierzchni [...] m2. Całe mieszkanie składa się zaś z dwóch pokoi, kuchni i przynależności, o łącznej powierzchni użytkowej [...] m2, w tym mieszkalnej [...] m2.
Po bezskutecznym wezwaniu Zarządu Dzielnicy do usunięcia naruszenia prawa, A. G. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie skargę na wyżej przedstawioną uchwałę, w której, domagając się stwierdzenia jej nieważności, podniosła, że z mocy § 42 ust. 1 pkt 1 uchwały Rady m.st. Warszawy z dnia 9 lipca 2009 r. nr LVIII/1751/2009, w przypadku zwolnienia części lokalu wynajmowanego dotychczas więcej niż jednemu najemcy - zwolnioną część lokalu można wynająć pozostałemu najemcy, o ile nie spowoduje to powiększenia powierzchni mieszkalnej ponad 15 m2 na osobę, co w rozpatrywanym przypadku nie zachodziło. Rodzina skarżącej liczyła bowiem cztery osoby, a obecne zagęszczenie zajmowanego przez nią pokoju było niższe od normy sanitarnej ( 5m. kw. na osobę), co naruszało - wg skarżącej - zasady słuszności i powinno być uznane za nadużycie swobodnej oceny przez organ.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty