01.02.2013

Wyrok NSA z dnia 1 lutego 2013 r., sygn. II OSK 2471/12

 

Dnia 1 lutego 2013 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Jerzy Stelmasiak sędzia NSA Andrzej Gliniecki sędzia del. WSA Robert Sawuła /spr./ Protokolant asystent Agnieszka Chorab po rozpoznaniu w dniu 1 lutego 2013 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Polskiego Związku Działkowców w Warszawie - Okręgowego Zarządu Toruńsko - Włocławskiego w Toruniu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 12 kwietnia 2012 r. sygn. akt II SA/Bd 4/12 w sprawie ze skargi Polskiego Związku Działkowców w Warszawie - Okręgowego Zarządu Toruńsko - Włocławskiego w Toruniu na uchwałę Rady Miasta Torunia z dnia 30 czerwca 2011 r. nr 132/11 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Polskiego Związku Działkowców w Warszawie - Okręgowego Zarządu Toruńsko - Włocławskiego w Toruniu na rzecz Gminy Miasta Toruń kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

II OSK 2471/12

U Z A S A D N I E N I E

Zaskarżonym wyrokiem z 12 kwietnia 2012 r. II SA/Bd 4/12 Wojewódzki Sąd Administracyjny (WSA) w Bydgoszczy oddalił skargę Polskiego Związku Działkowców w Warszawie - Okręgowego Zarządu Toruńsko-Włocławskiego w Toruniu (dalej: PZD OZ w Toruniu) na uchwałę Rady Miasta Torunia z 30 czerwca 2011 r. Nr 132/11 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

W uzasadnieniu w/w wyroku WSA w Bydgoszczy podał, że zaskarżona uchwała Nr 132/11 Rady Miasta Torunia podjęta została w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu położnego pomiędzy ul. Kozacką, ul. Grudziądzką, ul. Żwirki i Wigury a ul. Lotników oraz części terenu przyległego do ul. Grudziądzkiej na odcinku pomiędzy ul. Żwirki i Wigury a projektowaną trasą średnicową w Toruniu. W skardze skierowanej do WSA w Bydgoszczy na uchwałę, wnosząc o stwierdzenie jej nieważności oraz zasądzenie zwrotu kosztów postępowania, PZD OZ w Toruniu działając przez pełnomocnika zarzucił, że wydana ona została z naruszeniem przepisów ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (dalej: Upzp). Strona skarżąca informując o bezskuteczności swego wezwania do usunięcia naruszenia prawa, sformułowała zarzuty naruszenia art. 1 ust. 2 pkt 2 i 9 Upzp poprzez nieuwzględnienie zawartych tam kryteriów oraz uchwalenie przepisów pomijających zobiektywizowane potrzeby lokalnej społeczności, art. 9 ust. 4 Upzp poprzez uchwalenie przepisów niezgodnych z postanowieniami Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta Torunia (dalej: Studium); art. 15 ust. 1 Upzp poprzez sporządzenie projektu planu miejscowego niezgodnego z postanowieniami Studium; art. 15 ust. 3 Upzp poprzez niespełnienie wymogu określenia objętych tym przepisem zasad oraz dokonania ustaleń nieuwzględniających ochrony krajobrazu przyrodniczego oraz walorów środowiska naturalnego; art. 15 ust. 7 Upzp poprzez niespełnienie wymogu wskazanego tym przepisem i nieustalenie granic oraz sposobu zagospodarowania terenu zagrożonego; art. 17 ust. 4 Upzp poprzez niedołączenie do projektu planu prognozy oddziaływania na środowisko. Odpowiadając na skargę Prezydent Miasta Torunia wniósł o jej odrzucenie z powodu braku umocowania do działań podejmowanych przez składającego skargę lub oddalenie z uwagi na bezzasadność podniesionych zarzutów. W obszernym piśmie organu przedstawiano szczegółową argumentację, jaka odnosi się do zasadności oddalenia wniesionej skargi.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne