15.10.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 15 października 2013 r., sygn. I GSK 1367/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Rysz (spr.) Sędziowie NSA Gabriela Jyż Czesława Socha Protokolant Tomasz Haintze po rozpoznaniu w dniu 15 października 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. z dnia 5 lipca 2011 r. sygn. akt I SA/Bd 251/11 w sprawie ze skargi W. M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] września 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w B. wyrokiem z dnia 5 lipca 2011 r. w sprawie ze skargi W. M. (zwanego także: skarżącym) na decyzję Dyrektora Izby Celnej w T. z dnia [...] września 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za miesiące październik, listopad i grudzień 2004 r. uchylił zaskarżoną decyzję, określił, że zaskarżona decyzja nie może być wykonana w całości, a także zasądził od Dyrektora Izby Celnej w T. na rzecz W. M. kwotę 660 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Decyzją z dnia [...] czerwca 2009 r. Naczelnik Urzędu Celnego w T. określił skarżącemu wysokość zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za miesiące październik, listopad i grudzień 2004 r. w kwocie 29.994 zł z tytułu sprzedaży oleju opałowego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Podstawą tej decyzji było stwierdzenie przez organ sprzedaży oleju opałowego w ilości 26.298 litrów, która nie została należycie udokumentowana. Oświadczenia złożone przez nabywców oleju opałowego, iż nabywane wyroby są przeznaczone do celów grzewczych nie spełniały bowiem wymogów określonych w § 4 ust. 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2004 r. w sprawie obniżenia stawek podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 87, poz. 825 ze zm.) dalej zwanego: rozporządzeniem z dnia 22 kwietnia 2004 r., rozporządzeniem.

W wyniku wniesionego przez W. M. odwołania, decyzją z [...] września 2009 r. Dyrektor Izby Celnej w T. utrzymał w mocy zaskarżoną decyzję. Organ drugiej instancji wskazał na konieczność uzyskania od nabywcy oświadczenia o przeznaczeniu nabywanych wyrobów, uprawniającego do stosowania stawek wymienionych w poz. 2 lit. a załącznika nr 1 do rozporządzenia oraz powołując się na § 4 ust. 2 ww. rozporządzenia, wskazał niezbędne elementy takiego oświadczenia. Organ stwierdził następnie, że w przypadku niezłożenia przez nabywcę stosownego oświadczenia sprzedawca zobowiązany był zastosować stawkę podatku akcyzowego określoną w poz. 1 pkt 5 załącznika nr 1 do rozporządzenia, tj. właściwą dla oleju napędowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne