24.09.2013 Podatki

Wyrok NSA z dnia 24 września 2013 r., sygn. I GSK 1333/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Magdalena Bosakirska Sędzia NSA Gabriela Jyż (spr.) Sędzia NSA Cezary Pryca Protokolant Michał Sikora po rozpoznaniu w dniu 24 września 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Celnej w Sz. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Sz. z dnia 8 czerwca 2011 r. sygn. akt I SA/Sz 163/11 w sprawie ze skargi L. M, E. M - P. U.-H "C" s.c. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w Sz. z dnia 15 grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za marzec 2007 r. oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w S. uwzględnił skargę Li E M - P U -H "C." s.c. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w S. z dnia [...] grudnia 2010 r. w przedmiocie podatku akcyzowego i uchylił zaskarżoną decyzję.

Relacjonując przebieg postępowania Sąd I instancji podał, że Naczelnik Urzędu Celnego w K. decyzją z dnia [...] listopada 2009 r. określił spółce zobowiązanie w podatku akcyzowym za miesiąc marzec 2007 r. w kwocie 24.500 zł. Organ pierwszej instancji wskazał, iż w marcu 2007 r. strona dokonała sprzedaży 12.250 litrów oleju opałowego przeznaczonego na cele opałowe, z obniżoną stawką akcyzy, nie uzyskując od nabywców zawierających prawidłowe dane, oświadczeń o przeznaczeniu oleju opałowego do celów uprawniających do skorzystania z preferencyjnej stawki akcyzy. Organ pierwszej instancji stwierdził również, iż spółka, mimo wykonywania w marcu 2007 r. czynności rodzących obowiązek podatkowy w podatku akcyzowym, stając się podatnikiem tego podatku, nie złożyła stosownej deklaracji dla podatku akcyzowego, jak również nie dokonała zapłaty kwoty akcyzy wynikającej ze zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym za ten miesiąc.

Dyrektor Izby Celnej w S., po rozpatrzeniu odwołania strony, decyzją z dnia [...]grudnia 2010 r. utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji. W uzasadnieniu wskazał, że istotą sporu w niniejszej sprawie była odmienna interpretacja tych przepisów prawa podatkowego, które odnoszą się do obowiązku posiadania przez sprzedawcę w momencie dokonywania sprzedaży oleju opałowego przeznaczonego do celów opałowych właściwych, tj. kompletnych pod względem formalnym oświadczeń nabywców o przeznaczeniu oleju opałowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne